Бюро перекладів Glebov
03049, м. Київ, вул. Брюллова 12, оф. 5
office@glebov.com.ua

5 привабливих стратегій вивчення мови, які стовідсотково допоможуть Вам знайти час

Чи казали Ви собі коли-небудь, що хотіли б вивчати мову, але занадто зайняті? Якби ж мати більше часу. Я Вас розумію.

Робота та сімейне життя потребують наших зусиль та сил, а двадцяти чотирьох годин ніколи не вистачає.

Тож де знайти час для вивчення іноземної мови?

Для вас є гарні новини. Існують ефективні, безпомилкові способи знайти час для вивчення мови. Ці способи підійдуть навіть найбільш зайнятим людям.

Отже, наберіться терпіння та читайте далі, адже далі розглянемо п’ять найкращих способів, як знаходити час для вивчення мови кожного дня. Ці способи справді дієві.

1. Правило концентрації на необхідному «80/20»

Сучасний світ – це безлад, що, здається, з кожним роком збільшується. Проте, насправді, проблема не у нестачі часу, а у відсутності пріоритетів. Як пише Тім Ферріс у своєму бестселері під назвою «Чотирьохденний робочий тиждень»: «Більшість речей не мають значення. Зайнятість – форма ліні, що означає ліниво мислити та безладно діяти. Часто зайнятість є безкорисною та більш неприємною, ніж процес бездіяльності. Діяти вибірково означає робити менше, саме це є запорукою успіху та продуктивності».

Це той випадок, коли у пригоді стає «правило 80/20», відоме також під назвою «принцип Парето». Цей простий, але дуже ефективний спосіб, що може допомогти визначити найбільш важливу та продуктивну діяльність у житті, а також знайти додатковий час для вивчення мови.

Коротко кажучи, відповідно до правила 80/20, високі досягнення є результатом небагатьох причин.

Зазвичай відношення дорівнює 80 до 20, але іноді може бути більшим – 90 до 10 чи навіть 99 до 1.

Таке цікаве явище вперше представив публіці італійський економіст Вільфредо Парето у 1900-х роках, коли він дізнався, що 80% території Італії було заселено лише 20% її населення. Заінтригований такою невідповідністю, він вирішив перевірити свою зацікавленість і побачив, що 80 % гороху містяться лише в 20% стручках.

Можливо, Вам всеодно щодо нерухомості в Італії та гороху, але відкриття Парето може значно вплинути на спосіб життя та на те, чи вдасться досягти поставлених цілей у вивченні мов.
Витрачаючи лише 10 хвилин для проведення аналізу 80/20 та дотримуючись при цьому цих кроків, можна знайти більше вільного часу, що раніше здавалось неможливим. Коротко занотовуйте всі щоденні, щотижневі, щомісячні завдання, які запланували (робота, домашні справи, ігри, тренування, навчання та інше). Перевірте список та позначте ті завдання, які принесуть найкращі та більш важливі результати. Визначте завдання, що приносять найменше користі та є менш приємними. Викресліть їх зі списку та спробуйте зробити все можливе, щоб витіснити їх з життя. Застосовуючи це правило під час вивчення мови, ви отримаєте більше результатів та часу для практики.

2. Спершу про головне: розклад навчання, а потім все решта.

Іншим способом знайти час для вивчення мови є зробити так, щоб це стало головним пріоритетом у вашому житті.

Кожного дня в очікуванні зручного часу для вивчення мови? Щасти Вам в цьому. Скоріш за все, Ви чекатимете зручного моменту, так ніколи і не почавши. Попри наші найбільші зусилля, купа незначних справ протягом життя зазвичай витісняють, більш важливі.

Не дозвольте собі поринути у розпал подій, як каже Стівен Кові. Якщо вивчення іноземної мови справді для Вас є важливим, то це Ваша справа, як кожного дня знаходити час для навчання. Немає значення, наскільки Ви зайняті: можна виділити час для декількох високопродуктивних, поліпшуючих життя справ, але лише якщо вони є пріоритетними, що дуже важливо.

Порядок виконання дій грає важливу роль. Як показав Кові у його відомій презентації «Головні завдання», спроба оминути всі труднощі та важливі моменти життя неможлива, якщо витрачати час та сили на нісенітницю.
Вивчайте важливу інформацію зранку та перед сном.

Вивчення мови зранку має три основні переваги.

Навчання перед сном має три переваги.

Додайте заняття з мови до Вашого розкладу та списку справ.

Простим способом зробити заняття першим пунктом є розбити час навчання у розкладі на блоки кожного тижня. Розглядаючи ці поради як термінові, Ви не зможете помилитись. Це Ваш безцінний час.

Вивчення мови як пріоритет або заняття буквально з початку кожного дня дасть можливість знайти в результаті більше часу, який Ви витратите на досягнення своїх цілей, і у відповідь отримаєте більший прогрес.

3. Приховані можливості протягом дня.

Розкриваючи приховані можливості, Ви ніколи навіть не подумали б про те, як практично використати безкорисні проміжки часу. Використайте цей час для вивчення мови, навіть якщо це не більше 15 , 10, 5 секунд.
Слухайте аудіозаписи в той час, як займаєтесь іншою безкорисною справою. Слухання є одним з найважливіших елементів спілкування іноземною мовою; на щастя, його легко внести до свого щільного розкладу. Так як під час слухання ні руки, ні очі не задіяні, можна отримати доступний матеріал для слухання , аудіоуроки та подкасти, та одночасно займатись іншими справами:

Переглядайте дидактичні картки щоразу, коли перебуваєте у процесі очікування. Ідеальним часом для перегляду карток є процес очікування, коли у вас вільні руки. Навіть 10 секунд достатньо для цього.  Розробіть для себе звичку переглядати картки незалежно від Вашого місцезнаходження. Це можна робити, стоячи в черзі, чекаючи ліфта, будучи на утриманні під час телефонного дзвінка або чекаючи на підключення.

Сплануйте 15-хвилинне заняття протягом кожної обідньої перерви.

Можливість розмовляти іноземною мовою – це основна мета більшості людей, котрі вивчають мову, й немає кращого способу досягти цієї цілі, ніж щоденна розмовна практика.

Лише 15 хвилин практики з носієм мови або репетитором буде достатньо для закріплення вивченого матеріалу, визначення проблем у словниковому запасі та граматиці, а також це сприяє мотивації для продовження навчання наступного дня. Більше того, знаючи те, що ви будете практикувати мову з репетитором кожного дня, матимете більший стимул для вивчення заздалегідь.

4. Досить обирати, зробіть вивчення мови постійною звичкою.

Сила волі є обмеженим ресурсом, і кожен вибір, зроблений протягом дня, незважаючи на його важливість, сповна виснажує силу волі. Назване психологами явище «виснаження его» – причина того, чому люди почуваються виснаженими після походу за покупками та чому для більшості важко навчатися після довгого, тяжкого дня.

Гарною новиною є те, що більше не потрібно покладатися на примхи сили волі, якщо перетворите вивчення мови з щоденно свідомого рішення в постійну звичку за допомогою так званих «петель звички» (циклів звички).
«Петля звички» спричиняє те, що Ви перевіряєте вашу електронну пошту 100 разів в день, навіть коли намагаєтесь робити важливіші справи, та те, що Ви тягнетеся до коробки з пончиками навіть після того, як пообіцяли відмовитись від солодкого. Як пише американський журналіст Чарльз Дахігг у своїй книзі «Сила звички», ці 4 петлі складаються з 4 етапів.

Циклічна звичка перевірки пошти

  1. Сигнал. Ви чуєте звук повідомлення, відчуваєте вібрацію в кишені або бачите нове повідомлення на екрані телефону.
  2. Звичайна реакція. Перевірка нових вхідних повідомлень.
  3. Нагорода. Тимчасово відволікаєтесь від складної, некомфортної або нудної роботи, яку треба виконати, та отримуєте почуття підвищення власної важливості, коли отримуєте нові повідомлення.
  4. Після перевірки пошти та повернення до роботи, Ви перебуваєте в очікуванні інших почуттів від наступного вхідного повідомлення. Як тільки прозвучить наступний сигнал, цикл звички знову спрацює.

Цикл звички поїдання пончиків

  1. Сигнал. Бачите або чуєте запах пончиків.
  2. Звичайна реакція. Намагаєтесь якомога більше з’їсти. 
  3. Нагорода. Відчуваєте неперевершений смак та отримуєте тимчасовий прилив енергії через те, що глюкоза швидко розповсюджується по крові.
  4. Після зниження рівня цукру в крові, знову зявляється бажання зїсти солодкого пончика.

Але не всі цикли звичок, або, як їх ще називають, «петлі», шкідливі. Завдяки інженерній психології, можна досягти бажаної мети, застосувавши до вивчення мови метод зовнішнього стимулу – звичайної реакції – винагороди. Перший етап – створення звичайної атмосфери для вивчення мови. Покладіть стопку карток з словами та картинками на тумбочку.

Помістіть Ваші улюблені програми для вивчення іноземної мови на головному екрані вашого смартфону. Встановіть сигнал нагадування або запишіть подію в календар для повторення кожного дня у встановлений час.

Заповніть пропуски в реченні «Після того, як я _____, я проведу 15-хвилинне заняття з мови».

Щодо рутини, тобто звичайної реакції, то все досить просто. Виконуйте завдання з вивчення мови, які приносять задоволення найбільше, або намагайтесь отримати від них якомога більше користі. Слухайте подкасти, читайте новини, блоги або по декілька сторінок з книжки. Розмовляйте з репетитором або спробуйте зміну мов.

Вивчайте всю лексику, переглядаючи кліпи або трейлери на сайтах, де можна переглянути відео з реального життя. Відео забезпечує досвід вивчення мови для учнів. Це найкращий спосіб навчання через «мовне занурення», за виключенням поїздки до країни.

Наступний цикл – нагорода. Це найважливіший етап петлі звички, частина, яка забезпечує обертання всього циклу та все більше змушує Вас виконувати ті ж самі дії, навіть не задумуючись над ними. Ви знаєте себе краще, ніж будь-хто інший, переконайтесь, що визначили природні та зовнішні нагороди, що дадуть вам справжнє задоволення.

Суєта від вивчення нового.

Регулярно вивчайте нові матеріали та теми для того, щоб освіжити вже вивчену інформацію.

Їстівні ліки, або заборонене задоволення.

Дозволяйте собі келих вина за обідом або перегляд улюбленої безглуздої телепередачі тільки після того, як виконали план вивчення мови на день.

Вивчення методом ланцюга. Користуючись ним кожного дня, ланцюг вивченого матеріалу ставатиме все довшим, та з’явиться більше мотивації продовжувати його. Більше про цей метод читайте далі.

Коли ви розробили приємний для себе ефективний план навчання та нагороди, Вам, очевидно, захочеться приступити до наступного заняття. Можете навіть не додавати до плану більше ніж одне заняття в день чи збільшувати час його проведення. Якщо це не подіє, то спробуйте змішати розпорядок дня з випробуванням безпосередніх та дієвих нагород (наприклад, покладіть плитку шоколаду на свій стіл, але не з’їдайте її, поки не закінчите заняття).

Визначте свої основні звички.

Як пише Чарльз Дахигг у книзі «Сила звички»: «Коли заняття стають звичкою навіть раз в тиждень, часто люди, не розуміючи цього, починають змінювати непов’язані закономірності їхнього життя».
Зазвичай люди, які тренуються, починають краще харчуватися, їхня робота стає більш продуктивною. Вони менше палять та стають більш терплячими у спілкуванні з колегами та членами сімї; користуються кредитними картками менше та почуваються менш пригніченими. Неможливо сказати, чому так трапляється. Але для багатьох людей заняття є основною звичкою, яка спонукає до великих змін.
Ви, напевно, помічали, що, коли займаєтесь у спортзалі, вам здається, що могли б взятися за навчання з більшою завзятістю. Причиною є те, що тренування є основним дієвим принципом звички.

Обернена реакція так само правдива: пропустите тренування у залі – ймовірно, те ж саме буде із заняттям. Визначення основних принципів звички займе небагато часу. Потім робіть все, що у Ваших силах, щоб позбутися шкідливих звичок та максимально набути хороших.

Користуйтесь телефонним додатком відстеження звичок, з допомогою якого можна відслідкувати ваш прогрес та збільшити динаміку.

Чим більше днів підряд Ви намагатиметесь завершити процес формування звички, тим сильнішими будуть звичка та мотивація для продовження.

5.Соціальна та фінансова ставка.

Сформувати нову звичку важко, але Ви можете змінити ситуацію на свою користь за рахунок конкуренції, соціальної відповідальності та домовленостей. Оберіть собі співучасника.

Запропонуйте принаймні одному другу навчатися разом з Вами або, що навіть краще, позмагатися у вивченні мови. Це не лише весело, але й корисно, адже ви певною мірою змагаєтесь між собою, що значно сприяє дотриманню правил.

Тонні Стабблбайн, головний виконавчий директор мобільного додатку Lift, зазначає: «50% людей будуть успішними в досягненні цілі, знаючи, що принаймні ще одна людина працює над цим. Розкажіть іншим про свою мету та щоденні досягнення».

Крім партнера у навчанні, Тонні Стабблбайн рекомендує ділитися своїми цілями та досягненнями. Наприклад, почати вести блог вивчення мови на сайті з безкоштовним хостінгом або у соціальних мережах Facebook, Twitter та інших. Той факт, що люди слідкують за Вашими досягненнями у вивченні мови, додасть додатковий стимул навіть тоді, коли зовсім не хочеться братися за книжки.

Якщо ж дружня конкуренція та відповідальність перед людьми не стали для вас достатньою мотивацією, спробуйте вищі ставки. Такі програми, як StickK та Beeminder, допоможуть поставити грошові ставки на кожну вашу ціль.
Якщо не вдається досягти мети, встановлена сума буде знята з вашої кредитної картки або відправлена від вашого імені на анти-благодійність (наприклад, якщо ви прибічник контролю продажу зброї, то можете обрати американську Національну стрілецьку організацію для передачі грошей).

Ми всі зайняті люди, проте, якщо хочете мати більше часу для вивчення мови, починайте користуватись однією з цих п’яти порад вже сьогодні. Чим більше повторення та послідовності у процесі навчання, тим ближчою буде Ваша мета.




Усний переклад

Послуги кваліфікованих перекладачів для різноманітних заходів.

Курси іноземних мов

Glebov пропонує курси іноземних мов. Можливе проведення групових та індивідуальних занять.

Письмові переклади документів

Переклад документів як для фізичних, так і для юридичних осіб.

Засвідчення перекладів

Усі переклади, які зробили наші перекладачі, ми можемо засвідчити нашою печаткою або нотаріально.