Особливості ведення бізнесу в Австралії
Якщо вам трапиться зустрітись віч-на-віч з аборигеном, ніколи не питайте “Досі метаєте списи?”, так зробив Принц Единбургу Філіп Дюк під час візиту до цієї країни в 2002 році. Будьте обережні, якщо ви відноситесь до тих, хто полюбляє хизуватись своєю посадою – тоді, більш ймовірно, вас цинічно проігнорують, як зарозумілого іноземця.
Факти про країну
- Офіційною назвою Австралії являється Австралійський Союз
- В Австралії немає державної мови, але національною мовою вважають англійську (фактично), а стандартний діалект – загальнорозмовний австралійський.
- Столиця – Канберра, а найбільше місто – Сідней.
Ділове мислення
- Австралійці дуже прямолінійні, коли йде мова про бізнес, тому в них не виникає потреби вибудовувати довготривалі стосунки, перш ніж вести бізнес з вами. Вони завжди відкриті для нових ідей.
- Вони цінують скромність, тому намагайтесь не переоцінити свою компанію і навіть не думайте застосовувати жорсткі методи продажів. Намагайтесь бути правдивим, дружнім та влучним у своїх висловлюваннях, уникаючи зарозумілості.
- Якщо ви вирішили вразити їх, вони приймуть це недоречним.
- Австралійці демонструють, як високо вони цінують скромність. Вони навіть можуть не загострювати уваги на їхньому власному успіхові, тому не робіть поспішних висновків. Будьте обережними, не підігравайте, коли вони починають вдаватися до самокритики – вони не сприймуть це так, як ви могли припустити.
- Якщо ви потрапили в гостру дискусію під час зустрічі, не хвилюйтесь – тут немає нічого особистого. Вони вважають дебати досить цікавими, тому будуть ініціювати їх, роблячи провокативні заяви, на які потрібно відповідати з гумором.
- Рішення будуть ухвалюватися набагато повільніше, ніж зазвичай, так як робоча обстановка в австралійській культурі бізнесу є колективною. Вище керівництво проконсультує підлеглих.
- Не намагайтесь приймати поспішні рішення – терпіння дуже цінується.
- Гарна новина полягає в тому, що австралійцям не важко сказати “ні”, тож відповідь буде ясною і чіткою.
- Робочі години з 9:00 ранку до 5:00 вечора, з понеділка по п'ятницю.
- Для бізнес-цілей, найкращим рішенням буде візит країни в період з березня по листопад, так як туристичний сезон випадає на грудень-лютий.
Привітання
- Австралійці не надто формальні, тому привітання невимушене та спокійне – рукостискання і посмішка є досить доречними.
- Однак, в той час як австралієць може сказати ‘G’day’ або ‘G’day, mate’, від іноземця це може звучати зверхньо. Відвідувачі повинні просто сказати традиційне ‘Hello’ (“Привіт”) або ‘Hello, how are you?’ (”Привіт, як справи?”) Як щодо ввічливості, вони віддають перевагу використанню власного імені, навіть на першій зустрічі.
Мистецтво розмови
- Англійська вважається розмовною мовою на бізнес зустрічах. Також потрібно дотримуватись стандартних термінів, та не експериментувати з австралійськими термінами.
- Популярні теми для початку розмови включають погоду, спорт (зокрема Австралійський футбол АФЛ в Вікторії, та Національна регбі ліга НРЛ в Новому Південному Уельсі і Квінсленді). Все, що пов’язане з Австралією в позитивному ключі є хорошим стартом у розмові.
- Важливо уникати тем, які стосуються релігії, політики та інтимного життя – до тих пір, поки австралійський колега не підніме одну з них сам. Не розмовляйте про імміграцію та особисті проблеми місцевих, незважаючи на свою допитливість. Також, коментарі на рахунок вимови не є прийнятними, так як вони часто розділяють соціальні класи.
- Зазначте, що австралійці використовують барвисту мову, яка буде неприйнятною в інших країнах.
Бізнес-зустрічі та ланчі
- Згідно з дресс-кодом, чоловіки повинні носити консервативний бізнес-костюм в темних відтінках.
- Аналогічно, жінки повинні носити класичну строгу сукню або бізнес-костюм.
- В Брісбені або інших тропічних місцевостях, залежно від робочих умов та корпоративної культури, чоловікам дозволено одягати сорочки, галстуки та бермуди.
- Пунктуальність важлива, краще приїхати на декілька хвилин раніше.
- Ви можете надати свою візитівку при знайомстві. Нехай у її змісті переважають цифри і факти, емоції та почуття тут не важливі.
- Пропозиція подарунків не є частиною австралійського бізнес етикету, але прийнятно приносити маленькі подарунки зі своєї країни. Їх треба відкрити, як тільки їх отримують.
- Правила поведінки за столом такі ж, як і в Європі.
- Не говоріть "I am stuffed" (“Я наївся досита”), це означає, що Ви вагітні.
- Людина, яка запрошує, в основному оплачує рахунок в ресторані. Однак, це нормально для друзів розділяти рахунок.
- Почесний гість, як правило, сидить праворуч від господаря.
- Якщо вас запросили випити, не згадуйте тему бізнесу, поки ваш колега не зробить цього першим.
- В барі, кожна персона повинна оплатити замовлення випивки для всіх, яка називається “шотами”. Уникаючи своєї черги оплати, ви лише створите негативне враження про вас.
Мова тіла
- Міцний зоровий контакт є необхідним – він демонструє залучення до процесу.
- Прийнятна дистанція між людьми на зустрічі - на відстані витягнутої руки.
- Жест “Палець вгору” вважається вульгарним. Так що будьте обережні, коли хочете висловити радість або перемогу!