Особливості ведення бізнесу у Тунісі
Факти та статистика
Місце розташування: Північна Африка, має кордони з Середземним морем, між Алжиром та Лівією
Столиця: Туніс
Клімат: температура на півночі помірна, зими дощові, літа спекотні та сухі, на півдні пустеля
Населення: 10,937,521 (2014 рік)
Етнічний склад: араби 98%, європейці 1%, євреї та ін. 1%
Релігії: мусульмани 98%, християни 1%, євреї та інші 1%
Форма правління: республіка
Мова
Туніський суспільний лад та культура
Іслам
Іслам сповідується більшістю тунісців та керує їхнім особистим, політичним, економічним та правовим життям. Іслам походить від Саудівської Аравії.
Пророк Мухаммед вважається останнім божим посланцем ( слідуючи за Ісусем, Мойсеєм, Авраамом та іншими), що приніс одкровення людству. Він відрізнявся поданням послання всьому людству, ніж до певних народів.
Так як Мойсей приніс Тору та Ісусу Біблію, Мухаммед приніс останню книгу – Коран. Коран та дії пророка існують як основа для всіх управлінь в релігії.
Серед деяких зобов’язань для мусульман є обов’язок молитися п’ять разів на день - на світанку, в полудень, після обіду, після заходу сонця та ввечері. Точний час вказується в місцевій газеті кожного дня. П'ятниця – мусульманський святий день, тож багато чоловіків ідуть на післяобідні молитви. Проте на відміну від багатьох мусульманських країн, субота та неділя – вихідні дні. Під час святого місяця Рамадана всі мусульмани повинні постувати від світанку до сутінків, і дозволяється працювати лише 6 годин на день.
Піст включає в себе: не їсти, не пити, не курити сигарети, і навіть не жувати жуйки. Від емігрантів не вимагається постувати, проте вони повинні не їсти, не пити, не курити і не жувати жуйки на публіці. Кожної ночі на заході сонця сім'ї та друзі збираються разом та святкують тимчасове закінчення посту.
Святкові заходи часто продовжуються вночі. Загалом, справи йдуть більш повільно під час місяця Рамадана. Багато бізнесменів працюють за скороченим графіком. А магазини можуть відкривати та закривати о будь – якій годині.
Сімейні цінності тунісців
Сім'я – дуже важлива частина життя тунісців та відіграє важливу роль в усіх соціальних відносинах.
Особа завжди належить до родини чи групи. Сім'я складається з ядерної та розширеної сім'ї.
Етикет та звичаї в Тунісі
Етикет зустрічей
- Тунісці під час привітання люблять поговорити про свої сім'ї, друзів та на інші загальні теми.
- Рукостискання – звичайний спосіб привітання серед осіб однієї статі.
- В будь - якому привітанні між чоловіками та жінками, жінка повинна першою подати руку. Якщо жінка не подає руку, чоловік повинен просто поклонитися головою у відповідь.
- На вечірках чи на інших світських зустрічах ваші господарі представлять вас, проте зазвичай починають з жінок, а потім переходять до чоловіків в наближенні до вікового порядку, тобто від найстаршого до наймолодшого.
- Вітайтесь та прощайтесь з кожною людиною індивідуально.
Етикет подарунків
- Якщо вас запросили додому, візьміть з собою тістечка, горіхи, фрукти, торти, цукерки чи квіти господарям.
- Не приносьте алкоголь, допоки ви не знаєте, що саме п’є господар.
- Подарунки не відкриваються при отриманні.
Етикет прийому їжі
- Якщо вас запросили додому:
- Вас можуть попросити зняти взуття.
- Одягайтесь гарно. Адже одяг добре демонструє повагу до ваших господарів.
- Перевірте, чи вашу дружину/чоловіка запросили також. Консервативні тунісці можуть не приймати гостей змішаних статевих груп. По суті,ви можете ніколи не зустріти дружину господаря.
- Говоріть компліменти щодо будинку.
Манери за столом
- Їжа традиційно подається на круглий стіл, який певною мірою вище колін, проте на даний момент даний процес відповідає Європейським стандартам щодо столів та стільців.
- Почесний гість звичайно сідає поруч з господарем.
- Таз для умивання принесуть до столу, перед тим як подадуть їжу. Тримайте руки над тазом, в той час, як їх поливають водою. Витріть руки рушником, який вам подадуть. Чоловіки та жінки можуть часто їсти окремо: спочатку чоловіки, а потім жінки. Не починайте їсти, доки господар не поблагословить їжу або не почне їсти. Загалом їжа подається з спільної миски. А їсти потрібно з окремої миски, яка буде перед вами.
- Ніколи не тягніться до миски з іншої сторони, щоб щось взяти.
- Як почесному гостю, вам покладуть деяку страву на свій смак. Взагалі їдять руками, але зараз більшість користується ножами та виделками.
- Також вам дадуть ложку, для того щоб їсти манну кашу.
- За допомогою рук беріть їжу першими двома пальцями правої руки. Їжте лише правою рукою.
- Хорошою манерою вважається скуштувати трішки, але всього.
- Таз для умивання принесуть до столу знову після прийому їжі.
- Очікуйте наполягання взяти більше їжі зі спільної миски.
Діловий етикет та протокол
Взаємовідносини та спілкування
- Тунісці віддають перевагу вести бізнес з тими, кого вони знають та поважають; отже, вони розвивають особисті взаємовідносини перед тим, як розпочинати взаємний бізнес. Як і в інших арабських країнах, тунісці пишаються собою, а саме тим, що вони милосердні господарі. Французька мова також дуже вплинула на їхню ділову практику, тож очікуйте і люб’язність, і деякий ступінь формальності.
- Досить часто питання бізнесу обговорюються в кафе або ресторанах, оскільки тунісці добре судять людей щодо зовнішнього вигляду.
- Якщо ви маєте вищий навчальний рівень з престижного університету або досягли особливе визнання у сфері бізнесу, додайте цю інформацію до розмови, так як досягнення дійсно вразять тунісців.
Етикет ділового бізнесу
- Призначення зустрічі дійсно необхідне та повинне бути заплановане заздалегідь наскільки можливо, а також узгоджене за день чи два до зустрічі. Краще уникати планування зустрічей в липні та серпні, так як спека більш інтенсивніша. Робочі дні коротші впродовж Рамадана, і так як мусульмани не можуть їсти та пити на протязі дня, це інший час, коли краще уникати планування зустрічей, оскільки ваші господарі не запропонують вам навіть чаю з м’ятою. Більшість підприємств зачиняються на обід з 12:30 до 14:30 з понеділка по п’ятницю. Також вони можуть зачинятися під час молитви.
- Загалом,у тунісців політика відкритих дверей, навіть під час зустрічей. А це означає, що ви можете зазнати значних втручань. У іншому випадку, навіть блукати по кімнаті та розпочинати важку дискусію. Ви можете приєднуватись, проте не намагайтесь повернутися до самої першої теми, доки нова людина не вийде. Ділові зустрічі розпочинаються після тривалих коротких розмов. Французька мова – мова бізнесу. Якщо ви не вільно розмовляєте французькою, то вам потрібен перекладач.
Ділові переговори
- Соціальна сторона бізнесу дійсно дуже важлива. Тунісці повинні добре знати вас, для того щоб вести спільний бізнес. Адже особисті взаємовідносини необхідні для довготривалого бізнесу. Компанії ієрархічні. Найвища за посадою людина приймає рішення, після отримання групової згоди. Отже, рішення приймаються після обговорення. Ділові зустрічі загалом розпочинаються після тривалих розмов. Тунісці шукають довготривалі ділові відносини. Ніколи не критикуйте публічно. Адже важливо, щоб ваші туніські партнери не втратили престиж. Тунісці не конфронтаційні. Швидше за все, вони можуть погодитися на зустрічах, а не зробити так, щоб ви втратили престиж. Вони не люблять говорити « Ні» відкрито. Терміни розглядаються чітко, а не за припущеннями. Рішення приймаються досить повільно. Не намагайтесь діяти квапливо, так як це означатиме неповагу. Загалом необхідно лише декілька зустрічей, для того щоб виконати прості завдання. Будьте терплячими. Не використовуйте тактику тиску!
- Не дійте квапливо або не проявляйте нетерплячість з часом, який потрібен, щоб виконати щось.
Етикет ділового одягу
- Діловий одяг є досить формальний та консервативний.
- Чоловікам необхідно одягатися в темний колір, а консервативні ділові костюми на початкові зустрічі.
- Влітку у спеку часто можна обходитися без ділового піджака, хоча краще уникати формальності.
- Жінки повинні одягати ділові костюми або сукні. Також жінки мусять бути досить обережними, коли показують себе. Спідниці та сукні повинні прикривати коліна, а рукава мають прикривати більшу частину руки.
Візитні картки
- Візитними картками обмінюються без особливого ритуалу. Вони повинні бути двомовними: арабською та французькою мовами. Альтернативно, ви можете мати дві картки: англійською/ арабською та англійською /французькою.
- Представляйте вашу картку так, щоб сторона французькою мовою була надана одержувачу. Спочатку давайте вашу візитну картку вищій за посадою людині.