Особливості ведення бізнесу у Німеччині
Якщо ви маєте намір заздалегідь практикувати німецьку мову, переконайтесь, що ви розумієте різницю між «Sie» (ввічлива форма «Ви») і «Du» (неофіційна форма). Одного разу іноземка звернулася до поліцейського, використовуючи форму «Du» під час розмови з ним. Він був настільки ображений, що заарештував її. Про цей випадок написали в газеті під музичним заголовком "You DU Something to Me!" (Алюзія на пісню Пола Уоллера «You Do Something to me» - Зроби зі мною щось). І тоді ми задалися питанням: чи це не «Багато галасу даремно» (тут знову алюзія, але вже на п'єсу Шекспіра «Much Ado About Nothing»), або все ж це ті речі, до яких потрібно поставитися з обережністю?
Навіщо інвестувати в Німеччину?
- Як провідна економіка Європи і одна з найбільших в світі, Німеччина може похвалитись провідною позицією в ряді галузей, особливо коли мова йде про виробництво.
- Впровадження високорозвинених і технологічно досконалих промислових технологій означає, що Німеччина є одним з провідних світових експортерів (після США і Китаю), причому її виробництво зосереджене переважно на автомобілях, машинному обладнанні і хімічних продуктах. Фактично, за даними Світової організації торгівлі, Німеччина може похвалитися другим за величиною сальдо торгового балансу, вона на другому місці після Саудівської Аравії.
- Німеччина також є світовим лідером у галузях високотехнічної екологічної енергетики і будівництва об’єктів транспортної інфраструктури, таких як автомагістралі, залізниці та аеропорти.
- Загалом кажучи, закони Німеччини про вільний ринок не допускають дискримінації німецьких та іноземних громадян, коли мова йде про створення або інвестування в компанії, в той час як програми стимулювання інвестицій і закони про інтелектуальну власність застосовуються як до місцевих, так і іноземних інвесторів і підприємців.
- Закони Німеччини про вільний ринок також надають країні свободу від загальних правил повсякденної ділової практики.
Діловий менталітет
- Німецькі підприємства, як правило, не схильні до ризику, що робить процес прийняття рішень повільним. Очікуйте, що кожна деталь вашої пропозиції буде ретельно і вдумливо вивчена.
- Німецькі підприємства погано реагують на неясність і невизначеність. Ділові зустрічі ведуться за формальною процедурою. Німецькі керівники працюють за точним і детальним порядком денним, який, як правило, чітко виконується. Зустрічі завжди націлені на прийняття рішень та результат, а не на збори для відкритої і загальної дискусії.
- У німецькій діловій культурі є чітко визначена і чітко дотримувана ієрархія з чіткими обов'язками і відмінностями між ролями та відділами. Професійний ранг і статус в Німеччині, як правило, засновані на досягненнях і досвіді людини, тому академічні звання та кваліфікація важливі. Вони показують досвід і знання.
- В ході переговорів німці зазвичай прямолінійні і чітко дають зрозуміти, чого хочуть, і очікують того ж від вас.
- Завжди подавайте всі факти настільки ретельно, наскільки це можливо; будьте добре поінформованим. Намагайтеся уникати використання нав’язливих методів продажу, наполегливої реклами, ілюстрацій або всім відомих гасел.
- Виходячи з вищесказаного, німці будуть проводити презентації, використовуючи безліч фактів і цифр. Під час зустрічі запасіться кавою і будьте готові пройти через незліченну кількість цифр, графіків, таблиць, кругових діаграм і т.д.
Привітання
- Німці вітають один одного потиском рук. Зверніть увагу, що вам доведеться потиснути руки всім присутнім в кімнаті перед зустріччю або конференцією - невігластво тут не пройде. Якщо вам потрібно піти раніше, знову потисніть всім руки, починаючи з найстаршого за посадою співробітника і закінчуючи нижчою ланкою.
- Німецьке рукостискання тверде і коротке, вселяє впевненість і надійність. Переконайтеся, що і у вас воно таке ж; слабке рукостискання викличе невпевненість.
- Імена, як правило, використовуються тільки з родиною та близькими друзями, тому завжди використовуйте прізвища і відповідні норми пристойності. Для колег, які працювали разом роками, також характерне збереження цього рівня формальності.
Мистецтво ведення бесіди
- Якщо Ви не розмовляєте німецькою, будьте обережні, звертаючись до людини англійською мовою. Хоч німці можуть добре володіти англійською, деякі з них можуть образитись на вашу безцеремонність.
- Прийнятними бажаними темами для розмови є: футбол, нещодавні свята, робота, пиво.
- Німцям не важко сказати «ні», «я не можу», або «це неможливо», тому ви отримаєте чесну відповідь.
Мова тіла
- Переконайтесь, що ви підтримуєте зоровий контакт, коли звертаєтесь до ваших німецьких колег, особливо на початкових етапах знайомства.
- Ніколи не кладіть руки в кишені під час розмови.
- Не вказуйте своїм вказівним пальцем на власну голову - це образа.
Основні факти
- Девізом Німеччини є "Einigkeit und Recht und Freiheit", що означає «Єдність, Справедливість і Свобода».
- Офіційною назвою країни є Федеративна Республіка Німеччина.
- Загальна чисельність населення Німеччини становить 82 мільйони, що робить її найбільшим внутрішнім ринком в рамках Європейського Союзу
- Столицею і найбільшим містом є Берлін.
- Франкфурт, п'яте за розміром місто Німеччини, є найбільшим фінансовим центром континентальної Європи.
- Найбільш поширеними іноземними мовами є англійська (розмовляють 56 відсотків населення), французька (15 відсотків) і російська (5 відсотків).
- Найбільш поширеною мовою серед іммігрантів є турецька, російська та польська.
Ділові зустрічі та обіди
- Дрес-код в корпоративному бізнесі є офіційним, темним і консервативним як для чоловіків, так і для жінок. Дрес-код в ІТ-секторі є більш вільним.
- Пунктуальність в німецькій діловій культурі є священною. Запізнення на 15 хвилин буде вважатися дуже серйозною образою.
- Найкращий час для планування ділової зустрічі є між 10:00 і 13:00 або між 15:00 і 17:00. Уникайте планування зустрічей у п'ятницю в другій половині дня, оскільки деякі офіси закриваються о 14:00 або 15:00 по п'ятницях.
- Принесіть достатньо візитних карток. Немає необхідності у перекладі зворотньої сторони. Вкажіть ваше повне ім’я або посаду, будь-яку вищу освіту, яку ви здобули, і членство в професійних організаціях.
- У Німеччині невеличкий подарунок вважається проявом ввічливості, особливо при першій зустрічі. Не приносьте солідний подарунок, особливо до того, як угода була укладена.
- Після повернення додому, не забудьте надіслати власноруч підписану картку на знак подяки господарям за їх запрошення.
- Якщо ви відвідуєте бізнес ланч, зачекайте поки людина, яка вас запросила, почне ініціювати більшість речей - пити вино, їсти і розмову. Було б ввічливо побажати всім «Guten Appetit» (Приємного апетиту), перш ніж почати їсти.
- Коли ви п'єте, можете сказати тост "Prost" (Ваше здоров’я) або "Zum Wohl" ( Будьте здорові) і переконайтеся, що підтримуєте зоровий контакт. Будемо сподіватися, що ланч буде слідувати німецькому тосту "Erst mach dein Sach dann trink und lach!", що означає «Спочатку піклуйся про свій бізнес, потім пий і веселись!»
- Німецький етикет говорить, що людина, яка запросила, повинна оплатити рахунок. Ви не будете здаватись щедрим і ввічливим, якщо ви боретеся за оплату. Навпаки, ваша наполегливість призведе до серйозної образи.
- Для ресторанів та таксі, чайові у розмірі 10% або трохи менше є достатніми.
Інші цікаві факти
- Німеччина є найбільш густонаселеною країною в Європі.
- Не дивлячись на те, що популярний пивний фестиваль називають Октоберфест, він розпочинається у вересні.
- 20 мільйонів гномів «живуть» в садах по всій Німеччині.
- Найвищий собор у світі знаходиться у місті Ульм, Німеччина.
- Німці відповідають на телефон своїм прізвищем замість «Привіт!».