Особливості ведення бізнесу у Китаї
Якщо демонстрація почуття вдячності i хвилювання – це невід’ємна частина Вашого ділового етикету, то спробуйте стримати цей порив. Спілкуючись з китайськими бізнесменами найкраще буде зберігати спокій, i максимум, що собі можна дозволити – приємні слова, ввічливість та ледь помітна посмішка. Незалежно від ступеню вдячності, не потрібно приносити подарунок, чи залишати чайові в ресторані – це не сприйматимуть належним чином.
Факти про країну
- Офіційна назва Китаю - Китайська Народна Республіка (КНР).
- Путунхуа - офіційна мова Китаю, на ряду з різними іншими визнаними мовами.
- Столиця - Пекін; найбільше місто - Шанхай.
- Населення країни становить близько 1,35 мільярда людей.
Ділова ментальність
- Китайські бізнесмени очікують від Вас гарної підготовки до зустрічі, тому переконайтесь, що ви маєте принаймні 20 копій вашої ділової пропозиції, аби роздати присутнім. Зверніть увагу на те, що презентаційні матеріали повинні бути тільки в чорно-білому кольорі, потрібно уникати кольорових екземплярів.
- Вважається особливо важливим провести невеличку бесіду перед зустріччю.
- Вони надають перевагу встановленню міцних відносин ще до укладення угоди, тому, можливо, вам доведеться зустрітись декілька разів, щоб досягти усіх поставлених цілей.
- Надзвичайно важливо для Вас зберігати спокій та стриманість під час зустрічей. Помітна схвильованість та надлишок емоцій негативно впливатиме на результат ділових переговорів.
- Що стосується прийняття рішень, китайці прагнутимуть продовжити термін переговорів далеко за межі узгодженого, щоб отримати якусь перевагу. Будьте готові до цього: приймайте їх затримки і не згадуйте про терміни. Ваше терпіння обов’язково оцінять!
- Зазвичай, люди в Китаї заходять до зали засідань в ієрархічному порядку. Тому будьте уважними – першого, хто ввійде до кімнати вважатимуть за голову делегації!
- Робочі години в Китаї: 8:00 – 17:00, з понеділка по п'ятницю.
- Більшість працівників у Китаї роблять перерви з 12:00 до 14:00. Впродовж цього періоду зупиняються майже усі види робіт – від ліфту до телефонних послуг.
- Найкраще запланувати зустрічі в наступні періоди: з квітня по червень, і з вересня по жовтень.
Привітання
- Рукостискання є загальноприйнятою нормою, але важливо, щоб ініціатором став Ваш китайський колега.
- Щодо правил ввічливого звернення до особи, у більшості випадків потрібно звертатись до людини за її прізвищем. I ні в якому разі не використовуйте звернення «товариш» - хіба що ви переконаний комуніст.
Мистецтво ведення бесіди
- Китайці цінують ,коли у розмові використовуються декілька слів китайською. Проте потрібно бути впевненим у значенні i доречності використовуваних слів.
- У китайській культурі, питання «Ви поїли?» або «Де ви були?» є жартівливими варіантами традиційного «Як ти?». Тому, непотрібно сприймати це буквально і відповідати в подробицях! Просто дайте відповідь «так», якщо ви поїли – та i навіть якщо ні – просто посміхніться i подякуйте за запитання.
- Популярними темами для розмов у Китаї є : мистецтво, пейзажі, пам'ятки, клімат і географія. Згадайте про ваш досвід у подорожах до інших країн i ви справите позитивне враження про себе, як про туриста.
- Намагайтесь уникати політичних дискусій, пов'язаних, наприклад, з культурною революцією чи з постаттю Мао Цзедуна; не торкайтесь теми Тибету i Тайваню, прав людини, лікування тварин.
- Китайці прискіпливо ставляться до негативних висловлювань. Наприклад, заперечні відповіді вважають нечемними , тому потрібно шукати альтернативу ( Я подумаю про це/ Можливо/ Побачимо) замість категоричного «ні».
- Відповідно до пункту вище, потрібно розуміти, що фраза «Це не серйозна проблема» з вуст китайця означає, що проблема таки існує, a можливо ще й серйозна.
Мова тіла
- Мова тіла та рухи – це речі які Ви повинні постійно контролювати при веденні бізнесу в Китаї. Як зазначалося вище, Ви повинні контролювати себе, залишатись спокійними та зібраними.
- Положення тіла має постійно бути формальним та зацікавленим, так як це демонструє Ваш статус та самоконтроль.
- Будьте особливо уважними до рухів Ваших рук – смоктання пальців, здирання нігтів, виколупування їжі з зубів та подібні речі вважаються неприйнятними.
Ділові зустрічі та обіди
- Дрес-код: консервативні костюми. Всі костюми в яскравих кольорах вважаються неадекватними.
- Пунктуальність – це найважливіший фактор. Запізнення вважається серйозним порушенням в Китайському бізнес-етикеті.
- По закінченню зустрічі Вам належить покинути місце зібрання перед тим як це зроблять ваші опоненти.
- Обмін візитними картками набирає популярність, тому Ви маєте впевнитись, що взяли з собою якнайбільше.
- Бажано мати двосторонню візитку: на англійській та спрощеній китайській або традиційній китайській мовах – в залежності від регіону.
- Включіть туди назву Вашої посади, особливо якщо це є важливим для Вашої справи. Також, якщо Ваш бізнес є найдосвідченішим, найбільшим або має якісь інші престижні відмінності, включіть їх до Вашої візитки.
- Золото – це колір престижу та добробуту, тому якщо написи на Вашій візитній картці будуть золотими чорнилами, репутація буде такою ж.
- Подавайте Вашу картку тримаючи її обома руками і впевніться в тому, що вона повернута до одержувача стороною, яка надрукована китайською мовою; приймати візитну картку потрібно уважно переглянувши її та перевіривши деякі нюанси.
- Не приносьте подарунків! Офіційні правила китайського ділового етикету забороняють подарунки. Такий жест можуть прийняти як підкуп, який є незаконним у цій країні.
- Якщо Вас запросили на бізнес-ланч, зачекайте щоб присісти за стіл, так як в країні існує протокол який передбачає посадку гостей яка базується на посадах.
- Під час ланчу може бути подано від 20 до 30 основних страв, тому намагайтесь не їсти забагато за раз! Хитрість полягає в тому щоб спробувати по шматочку кожної страви.
- Вам можуть попастися скорпіони, саранча, зміїна шкіра, м'ясо собаки та кров. Це вважається ласощами преміум-класу.
- Також важливо знати як багато потрібно їсти. Якщо Ви спустошите тарілку повністю, це буде означати що для Вас їжі було замало, а якщо ви геть не торкнетесь їжі це може бути досить образливим.
- Не лякайтеся якщо хтось почне сьорбати або пускати відрижку – це ознаки задоволення під час їжі.
- Якщо Вас запросили випити – Ви маєте погодитись, так як побудова особистих відносин («гуанксі») в бізнесі є дуже важливою. На щастя або на жаль, це частково передбачає участь у питній культурі, яка існує в країні.
- Може статися так, що Ваш партнер з Китаю стане перевіряти Вашу схильність до вживання спиртних напоїв, особливо «байцзю» (основні назви бренду «Мао Тай» і «Ер Гуо Ту») – міцний алкогольний напій який можна порівняти з топливом для літаків! Якщо ви наважитеся це спробувати – краще впевнитись що було з'їдено достатньо їжі заздалегідь; інакше є шанс попасти в лікарню.
- Давати чайові загалом вважається в Китаї образливим, це може означати що одержувачу потрібні гроші.
Числа
- Завжди звертайте увагу на цифри та їхнє значення щоб уникати їх в разі потреби.
- Цифра 8 в китайській культурі є щасливою. Якщо ви отримуєте 8 штук чогось, це вважається дуже хорошим жестом.
- 6 вважається благословенням на розвиток та безпроблемність
- 4 – це цифра-табу, тому що вона співзвучна зі словом «смерть», і вважається нещасливою.
- 73 значить «похорон»
- 84 означає «мати неприємності»