Особливості ведення бізнесу у Великобританії

«Британія: земля нерішучості та сніданку.»

- Джуліан Барнс

Тонкощі британських манер можуть бути джерелом замішання і страху для багатьох іноземних гостей. Уникайте «збентеження» та не ставте своїх ділових партнерів у незручне становище. Допоможе Вам у цьому поради наших спеціалістів на основі керівництва допомоги перекладачам, яке використовується у Об’єднаному Королівстві.

 • Великобританія (Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії) є «країною країн», та складається з Англії, Уельсу, Шотландії і Північної Ірландії. Кожна з країн має свою власну столицю - Лондон, Кардіфф, Глазго та відповідно Белфаст.
 • Багато іноземців помилково використовують слово «англійці» як загальний термін, посилаючись також на інші країни союзу. Обидва, як Уельсець, так і Шотландець британці, але жоден з них не є англійцем. Кожна країна має свою власну ідентичність і звичаї, та для необізнаних, культурних нюансів краще уникати. Ця проблема особливо небезпечна в Північній Ірландії.
 • Загальне населення становить близько 65 мільйонів, а валютою є фунти стерлінгів. Ви можете зіткнутися з банкнотами стерлінгів які, надруковані у банках Шотландії і Північної Ірландії, і відрізняючись від англійських стерлінгів, вони є законним платіжним засобом на всій території Великобританії.

Бізнес менталітет

 • Робочі години в Великобританії, зазвичай з 9 ранку до 6 вечора.
 • Для британської бізнес-культури характериними є повага до рангу, віку та авторитету. Поважайте всіх кого зустрінете, але спробуйте поважати старшинство людини з якою ви маєте справу та реагуйте відповідним чином.
 • Терпіння – це велика чеснота британців. Не квап людей та не змушуй їх робити поспішні рішення.
 • Контракти мають важливе значення. Вважається, що угода повинна бути оформлена в письмовій формі.

Привітання

 • Як для прибуття, так і для від’їздів є важливими: міцне рукостискання та прямий контакт очей.
 • Ввічливість притаманна культурі. Дуже цінуються прості жести ввічливості, такі як відкриття дверей для інших. (Хоча є компроміс. Не тримайте відкриті двері для когось на іншому кінці коридору, так як це змусить людину прискорити свій темп, і може роздратувати.)
 • Ступінь формалізації буде варіюватися між секторами і компаніями, але краще дотримуватися протоколу так, як це роблять інші . 
 • ‘Hello’ та ‘Good morning/afternoon/evening’ («Привіт» і «Доброго ранку / дня / вечора») - це всі надійні та нейтральні вітання. Цікаво, що ви можете почути привітання в дуже традиційнихформах, що нагадують питання ‘How do you do?’ («Як справи?») Це не зовсім питання, а людина, яка це каже не запитує як ваше здоров’я; єдиною правильною відповіддю на це запитання буде відповідь ‘How do you do?’.

Мистецтво Розмови

 • Не дивлячись на те, що неможливо охопити все розмаїття манер, акцентів і стилів з якими ви зіткнетеся у регіонах Великобританії, характерні особливості спілкування мають тенденцію до зменшення, особливо в порівнянні з більш прямими стилями комунікації, що використовуються ‘across the pond’ («через ставок») (тобто Атлантичний океан.) Будьте готові робити припущення, що маються на увазі в тому чи іншому випадку.
 • Якщо ви все будете приймати напряму, тоді ми не зможемо з вами порозумітися. Наприклад, якщо Британець говорить про щось ‘quite good’ («досить добре»), це часто може означати ‘a bit disappointing’ («трохи невтішно»), в той час як ‘not bad’ («не погано») часто може означати ‘exceptional’ («надзвичайно»). А вислів “With the greatest respect” («З великою повагою») - це префікс, який не дає людині почуватися приниженою. Зверніть увагу на тон; якщо хтось говорить, що ваша пропозиція є ‘very interesting’ («дуже цікавою»), то вони не обов'язково вражені. І якщо хтось запитує: “Could we consider some other options?” («Чи можемо ми розглянути деякі інші варіанти?»), не думайте, що це означає, що вони досі не вирішили. Цілком ймовірно, що їм просто не подобається ідея.
 • Відповідно, ваші власні критичні зауваження будуть розумітися як непрямі.
 • -Люди пишаються тим, що говорять англійською. У той час як великі міста дуже багатонаціональні, бізнес у Великобританії одномовний. Очікуючи на проведення переговорів англійською мовою, Ваші співрозмовники будуть розчаровані через те, що ви говорите своєю рідною мовою, яку вони не розуміють. Насправді, люди можуть розмовляти іншою мовою, але бояться помилитися на публіці; не думайте, що вас не зрозуміють у такому випадку.
 • Невелика вступна розмова на буденні теми є цілком нормальною. У той час, як в інших європейських країнах, ініціювання розмови на банальну тему «сьогоднішньої погоди» може означати, що людина не зацікавлена.
 • Британці відомі своїм відмінним гумором, який містить іронію, і часто цінується за свою ексцентричність. Крім того, британський гумор в розмові може бути дуже самозневажливим, що неприпустимо в інших культурах. Справа в тому, що хвалькуватість не в пошані.

Теми, яких варто уникати

 • Політичні вподобання, зарплати, і сумна істина, що ми започаткували найпопулярніші види спорту в світі, але рідко виграємо в них.

Ділові зустрічі та харчування

 • Бізнес вбрання носить формальний і консервативний характер. Вечірня подія з описом назву «black tie» - не вимагає краватки; це одяг для похоронів. Замість цього одягніть чорного метелика.
 • Поза ділового середовища, люди можуть збиратися в пабі за пінтою пива або «швидким перекусом». Розумно прийняти запрошення та приєднатися, так як це найкращий спосіб для формування відносин. Не турбуйтеся, якщо ваша пінта британського пива має кімнатну температуру; так воно смакує краще.

Ділові факти

 • У всесвітньо відомому каталозі “Doing Business” («Ведення бізнесу») 2016 року, Об’єднане Королівство займає на 6-е місце щодо хороших умов започаткування бізнесу. 
 • Великобританія є п'ятою в світі і другою в ЄС за величиною економіки, і має загальний ВВП, який становить близько 2945 млрд $ США.
 • Раніше Британія була провідним виробником, на сьогоднішній день провідні комерційні сектори цієї країни знаходяться в сфері послуг, на які в 2014 році припадало 77,8% від ВВП. Фінансові послуги, зокрема, складають значну частку у цьому показнику .

Інші цікаві факти

 • Останне успішне завоювання Великобританії було Норманське Завоювання в 1066 році; і протягом наступних 300 років, офіційною мовою була насправді французька!
 • Британська імперія була, по загальній кількості землі, найбільшою в історії людства з піком в 13 мільйонів квадратних миль. Деякі з цих миль прийшли легше, ніж інші; Англо-Занзібарська війна 1896 року продовжувала тривати в цілому 38 хвилин, що зробило її найкоротшою війною в історії людства.
 • У 1915 році мільйонер майстер замків Сесіл Чабб купив Стоунхендж для своєї дружини. Вона не цінувала дар, тому в 1918 році він заповів його нації.
 • Історія Великобританії довга і складна, і книга законів все ще містить багато середньовічних законів, які є технічно обгрунтованими. Чи знаєте ви, що це незаконно помирати в будинках парламенту? Знаєте , що законно в місті Йорк вбити шотландця, якщо він несе лук і стріли? Однак, існує мало причин для занепокоєння. Ці закони застосовуються рідко.