Особливості ведення бізнесу у Словаччині
Факти та статистика
Місцезнаходження: центральна Європа, на півдні від Польщі, спільні кордони з Австрією, Чехією, Угорщиною, Польщею та Україною.
Столиця: Братислава.
Клімат: помірний; літо зазвичай тепле; зими холодні, хмарні та вологі.
Населення: 5,443,583 (2014 рік).
Етнічний склад: словаки 85.8%, угорці 9.7%, цигани(роми) 1.7%, русини/ українці 1%, інші та не вказали 1.8% (перепис 2001 року).
Релігії: римо-католики 68.9%, протестанти 10.8%, греко-католики 4.1%, інші та не вказали 3.2%, атеїсти 13% ( перепис 2001 року).
Форма правління: парламентська демократія.
Мова у Словаччині
Словацької мови не існувало у письмовому вигляді аж до кінця 18 ст.,поки священик римо-католицької церкви Антон Бернолак не почав створювати словацьку літературну мову . Його творіння базується на західнослов’янському діалекті, а також він заснував фонетичну орфографію ( так, як вимовляється, так і пишеться).
У 1790 році Бернолак опублікував свою нову мову у книзі «Граматика словацької мови» ("Grammatica Slavica"). Мова розвивалася й надалі у 1843 році, коли було прийнято угоду про кодифікацію словацької мови як письмової. Цей рух очолював Людовит Штур, який обрав центральний діалект за основу мови, адже він вважав, що це найчистіша її форма.
Словацький народ, суспільний лад і культура
Народ
Словацький народ походить від слов’янських народів, які оселилися у басейні річки Дунай ще у XI-XII ст. Традиційно словаків відносили до селян, до так званого класу простолюдинів. Їхні зв’язки з землею та ґрунтом залишаються міцними й донині. Під час комунізму була проведена певна індустріалізація суспільства, тому нині словацький суспільний лад включає в себе як елементи народних традицій, так і сучасне. Політичні трансформації 1989 року принесли нові свободи, які значно розширили суспільний світогляд населення, проте ще багато культурних рухів перебувають у періоді свого становлення і також значна частина людей похилого віку все ще залишається сільською та залежною від сільського господарства.
1 січня 1993 року Словаччина стала незалежною національною державою, визнаною Організацією Об'єднаних Націй та її державами-членами. Хоча деякі аспекти суспільства вже мали свій унікальний національний характер, а саме мова, багато звичаїв, законів і договорів, вплив минулих правителів, а саме чехів, угорців та австрійських габсбургів ще був серйозно помітним.
Сім’я
Сім’я – це центр соціальної структури. Вона разом з близькими друзями є основою фінансової та емоційної підтримки. Обов’язок перед сім’єю є основним пріоритетом кожної людини, як й у будь-якій країні чи мегаполісі, навіть такому як Київ.
Спа-культура
У Словаччині знаходиться багато лікувальних джерел,а також великі родовища лікувального торфу та багна. Протягом століть люди використовують ці ресурси для лікування різних хвороб. У країні більше 1160 зареєстрованих мінеральних та термальних джерел. Навіть римські легіони Марка Аврелія відвідували термальні води, а зараз кожного року багато людей з різних країн світу приїздить на відомі курорти.
Приватність людей
Словаки цінують приватність, тобто їм знадобиться час для того, щоб відкритися і почати довіряти новим людям. Тому вони можуть здатися надмірно офіційними та закритими. Вони небагатослівні та не піддаються сплескам емоцій. Але як тільки ви почнете розвивати особисті стосунки, словаки починають відкриватися. Хоча, потрібно зауважити, що з людьми не з кола близьких друзів або сім’ї, словаки рідко переходять на ти.
Етикет та звичаї у Словаччині
Зустрічі та вітання
- Вітання теплі, але стримані. Найбільш поширене вітання – це рукостискання, також важливий зоровий контакт. Потрібно вітатися словами, що відповідають часу доби: офіційне вітання – «dobry den». «Dobre rano» кажуть рано вранці, а «dobre popoludie» використовують дуже рідко, тому краще сказати «dobry den». Після 6 години вечора кажуть «dobry vecer» і зрештою «dobru noc», що означає на добраніч. Не офіційне привітання «ahoj» (привіт) часто вживають з друзями.
- Людей, як правило, представляють з додаванням шанобливо-ввічливого звертання «Pan» (пан) та «Pani» (пані), а також додають їх фамілію.
- Близькі друзі можуть звертатися один до одного, використовуючи шанобливо-ввічливе звертання та імена.
- Завжди треба зачекати, доки співрозмовник дозволить вживати його ім’я при звертанні.
Етикет подарунків
Якщо вас запросили до словацького дому, візьміть вино, квіти або гарний шоколад для господині. Якщо ви даруєте квіти, то даріть непарну кількість, окрім 13 адже це число вважається нещасливим.
Не даруйте хризантеми або кали і не обв’язуйте квіти фіолетовою стрічкою, адже це традиційно використовують на похоронах.
Подарунки зазвичай відкривають одразу при отриманні.
Етикет прийому їжі
Словаки, як правило, розважаються у пабах або тавернах (які називаються "pivnice"), винних барах ("vinárne"), ресторанах, а іноді і вдома. Додому запрошують тільки близьких друзів та сім’ю.
Якщо вас запросили додому:
- Зніміть своє взуття біля дверей.
- Приходьте вчасно, словаки цінують пунктуальність.
- Вдягайтеся гарно, так як би ви одяглися на роботу, таким чином ви виразите повагу до господарів.
- Намагайтеся не розмовляти про бізнес у повсякденному житті, хіба що господарі піднімуть цю тему.
- Якщо ви будете відповідати взаємністю на гостинність господарів, це зміцнить та покращить ваші відносини.
- У Словаччині манери за столом є досить офіційними, а також континентальними, тобто потрібно тримати виделку у лівій руці, а ніж у правій під час їжі. Перед тим, як приступити до їжі потрібно зачекати доки господар скаже «dobrou chut».
- Серветку потрібно залишити складеною біля тарілки, її не можна розгортати та класти на коліна.
- Вважається ввічливим спершу відмовитися від добавки, а вже потім коли господиня буде наполягати – погодитися.
- Найпоширеніший тост – це «na zdravie» ( за здоров’я). Дуже важливо підтримувати зоровий контакт з людиною, яка говорить тост.
- Також важливо з’їсти всю їжу у своїй тарілці, особливо якщо її приготувала господиня дому.
Діловий етикет та протокол
Зустрічі та вітання
- У словацьких бізнесменів досить офіційний та віддалений підхід до людей у бізнесі, тому будьте готові до холодного прийому. Однак цей підхід до ведення бізнесу змінюється, тому молоде покоління є більш активним, вони намагаються трохи спростити протокол та використовують дещо менший рівень офіційності. Найкраще рішення – дозволити вашим колегам обирати рівень офіційності при зустрічі.
- Рукостискання має бути твердим та впевненим, а також потрібно привітатися словами, що відповідають часу доби.
- Дочекайтеся, доки жінка простягне свою руку першою.
- Академічні та професійні звання дуже часто використовуються у ділових ситуаціях; але якщо у людини немає такого звання, то використовують шанобливо-ввічливе звертання «Pan» або «Pani» додаючи ще прізвище.
- На ім’я звертаються тільки люди у яких добре розвинені особисті стосунки, але навіть у таких випадках це буває дуже рідко. Потрібно зачекати дозволу перейти на ім’я.
- Обмін візитками проходить без будь-якого офіційного ритуалу. Це добре, якщо одна сторона вашої візитки буде перекладена словацькою.
- Вкажіть ваші університетські ступені на візитці, а також включіть дату заснування вашої компанії, якщо вона працює більше 20 років.
- Не підіймайте тему політики та уникайте теми про словацько-угорські відносини, якщо ви не знаєте думки свого співрозмовника з цього приводу.
Стиль спілкування
Незважаючи на те, що словаки цінять пряме спілкування, для них також важливо щоб сказане було донесене правильно та делікатно. Часто рівень взаємин визначає рівень відвертості. Так, у новостворених або офіційних відносинах велика увага буде приділятися саме дипломатії. Але коли взаємини вже пройшли початкові етапи, люди почуваються комфортніше, тому розмовляють відвертіше.
Оскільки словаки цінують традиції, на початку зустрічі може бути корисно поговорити про історичну ситуацію. Але вони не потребують величезної кількості фонової інформації, щоб почуватися комфортно ведучи справи, хоча задля цього вони можуть задавати питання. Важливим додатком до словесного повідомлення є мова тіла, постава та вибір тону, що може підкреслити або надати додаткового значення словам.
Ділові зустрічі
Культура організації заходів дуже відрізняється у Словаччині, але зазвичай зустрічі проводяться найстаршим з присутніх, який визначає порядок денний, зміст і темп. Метою, як правило, є передача інформації та рішень прийнятих раніше, а не якісь обговорення або мозковий штурм. Співробітників зазвичай кличуть задля того, щоб підтвердити або уточнити деякі факти, аніж задля співпраці.
У Словаччині використовують досить гнучкий план зустрічей, тобто може існувати певна програма яка слугує керівним принципом для обговорення і виступає в якості переходу до інших бізнес-ідей.
Оскільки взаємовідносини дуже важливі для словаків, на діловій зустрічі вони можуть виділити час для обговорення тем не пов’язаних з бізнесом. Зустріч може продовжуватися до того часу, доки вона не дійде логічного кінця, адже час ціниться не так високо, як гарне завершення зустрічі.