Знамениті словаки
Курси словацької мови Glebov користуються надзвичайною популярністю, але ми впевнені, що окрім вивчення мови необхідно знайомитися з культурої країни. Саме тому ми пропонуємо статтю про знаменитих словаків, що досягли успіхів у таких різноманітних сферах як культура, наука, мистещтво, політика та ін.
Мистецтво
Бруновські, Альбін (Brunovský, Albín)
(1935 – 1997)
художник, художник-графік та ілюстратор
Один з найвідоміших сучасних художників Словаччини. У своїй творчій роботі він застосовував уявні, фантастичні теми. Крім того він був прихильником фантастичного реалізму (друга сюрреалістична хвиля), що гарно видно на основі ідеальних малюнків та філософських /етичних послань. Роботи: банкноти Чехословаччини, малюнки на дереві в Національній Раді Словацької Республіки, а також малюнки у будівлі ООН у Нью-Йорку.
Ян Циккер (Cikker, Ján)
(1911 – 1989)
композитор та педагог
Він продовжував творити у традиції пізнього романтизму, часто застосовуючи словацьку народну музику. У 1960-х роках, він звернувся до модернізації та раціонального стилю композиції. Я. Циккер сприяв розвитку словацьких національних почуттів, а його музика та мистецтво розширили межі Словаччини. У 1979 році він став лауреатом музичної премії ЮНЕСКО. Роботи: опери Юро Яношик (Juro Jánošík, 1950 – 1953), Бег Баязид (Beg Bajazi, 1957) та містер Скрудж (Mr. Scrooge, 1963), а також ряд симфонічних композицій та пісні для народних колективів.
Артур Фляйшман (Fleischmann, Arthur)
(1896 – 1990)
скульптор
Він працював у Південно-Африканській Республіці, Франції (Париж), Об'єднаному Королівстві (Лондон), Балі, Австралії та Іспанії. Він був прихильником кінетизму та оп-арту у скульптурі. Він створив фонтани, статуї та "Кришталеву корону" для королеви Єлизавети ІІ. Він також працював з Джорджем Лукасом над першим фільмом з трилогії Зоряні війни. (Музей Артура Фляйшмана, Biela ulica 6, Bratislava, Slovakia)
Вінцент Гложик (Hložník, Vincent)
(1919 – 1997)
художник, художник-графік та ілюстратор
Це лідируюча фігура у поколінні митців, які з'явилися у період під час Другої Світової Війни. Переважними темами його робіт був гуманізм та анти фашизм. Типовою ознакою його робіт є виразне перебільшення, майстерна каліграфія та смілива уява. Графічні роботи та ілюстрації складають його значний доробок. За свою роботу у даній сфері він отримав чисельні нагороди як вдома, так і за кордоном. Він був ректором в Академії Образотворчих мистецтв та дизайну у Братиславі з 1960 до 1964 року.
Луція Попп (Popp, Lucia)
(1939 – 1993)
оперна співачка
Відома світова співачка сопрано. Вона закінчила Братиславську Оперну школу, емігрувала з Чехословаччини у 1963 році, й працювала в основному в Австрії та Німеччині. Щорічно відбувається подія під назвою "Пошана Люції Попп" у Братиславі в пам'ять про знамениту співачку.
Коломан Сокол (Sokol, Koloman)
(1902 – 2003)
художник та графічний дизайнер
Один з найбільш знаменитих словацьких художників у світі та засновник сучасного графічного мистецтва у Словаччині. Його картини включають перетин справжнього досвіду, мрій, фантазій, особистих знань, бажань та вірувань. Він працював у Чеській Республіці (Прага), Мексиці, США та Словаччині (Братислава). Проживав у США з 1948 року та отримали безліч державних нагород. (Центр Коломана Сокола, Pongráczovská kúria, Liptovský Mikuláš, Slovakia)
Еуген Сухонь (Suchoň, Eugen)
(1908 – 1993)
композитор
Вважається одним з найвидатніших представників сучасної словацької музики. З самого початку своєї роботи творець вважався емоційним представником сучасної словацької музичної культури. Своєрідний психологічний світ словацького чоловіка і його національна етика стосовно високого творчого рівня разом з фундаментальними тенденціями європейської музики цілого століття допомогли завоювали музичну сцену Європу. Успіх його першої опери “Krútňava” (Вир) ознаменував народження сучасної словацької опери та привернув міжнародну увагу.
Енді Уорхол (Warhol, Andy)
(1928 – 1987)
художник, графічний дизайнер та кінематографіст
Він народився у словацькій сільській родині, що пізніше іммігрувала до США. Уорхол був засновником поп-арту, а також його найбільш важливим представником; Уорхол займався малюванням, графічним дизайном та кіновиробництвом. Він малював предмети повсякденного вжитку та зірок з фільмів, а його фільми були про час, сум та повторення. (Музей сучасного мистецтва Енді Уорхола, Medzilaborce, Slovakia)
Наука та техніка
Штефан Банич (Banič, Štefan)
(1870 – 1941)
винахідник
Він мешкав у США з 1907 до 1921. Банич сконструював прототип парашута у 1913 році, який потім запатентував у Патентному Офісі Сполучених Штатів. Він був також задіяний у поліпшенні гірно-будівельного виробництва та мостового конструювання. Парашут, звичайно ж, став важливою частиною сучасної авіації.
Маттіас Бел (Bel, Matej)
(1684 – 1749)
ерудит, педагог, науковий дослідник, а також протестантський священик
Він був одним з найвизначніших наукових фігур 18 століття, і його називали Magnum decus Hungariae – Велика Гордість Угорщини. Він зробив важливий внесок у у пієтизм, був піонером у сфері колективних досліджень в Угорській нації , а також проводив складні наукові, історичні та географічні дослідження. Він був співавтором унікальної роботи з сільського господарства в Угорській імперії – Hungaria antiquae et novae prodromus (1723), Adparatus ad historiam Hungariae (1735 – 1736) та Notitia Hungariae novae historico geographica. Університет у Банській Бистриці названо на честь Маттіаса Бела.
Йозеф Мургаш (Murgaš, Jozef)
(1864 – 1929)
священик та інженер-електрик
Він жив у Сполучених Штатах, де працював священиком. Він задіяний також працював у сфері електричної інженерії та зареєстрував 12 патентів в області бездротової телеграфії. Він встановив різноманітні частоти для крапок та тире в азбуці Морзе, прискоривши таким чином передачу повідомлень. Його часто називали "Словацьким Едісоном".
Аурель Стодола (Stodola, Aurel)
(1859 – 1942)
інженер, професор та винахідник
Він отримав освіту у сфері механічної інженерії та працював професором у Федеральній Політехніці у Цюріху, Швейцарія. Найбільшого успіху він досяг у сфері парових турбін; його розрахунки та конструкції сформували основу для окремої гілки у механічній інженерії. Він отримав найвищі нагороди у сфері інженерії – медаль Грансхоф та Золоту Медаль Джеймса Уатта. Він також був членом Французької Академії Наук.
Політики
Беньовський, Моріц Август (Beňovský, Matúš Móric)
(1746 – 1786)
аристократ та Король Мадагаскару
Барон Беньовський розпочав свою кар'єру у Семирічній війні. Він подався до Польщі у 1768 році, де він боровся проти Російського царя, потрапив у полон, а потім його відправили у вигнання на Камчатку. Йому вдалось втекти на човні у 1770 році. Він проплив через північну частину Тихого океану й прибув до Франції у 1772 році. Король Луї XV призначив його Правителем Мадагаскару й він був обраний Королем країни у 1776 році. В 1779 та 1781 роках він воював у Війні за незалежність США і був другом Бенджаміна Франкліна та Джорджа Вашингтона. Роботи: Мемуари та Подорожі (1783).
Александр Дубчек (Dubček, Alexander)
(1921 – 1992)
політик
Ключова фігура у Празькій весні (1968 – 1969). У 1960-х, він схилився до реформування Комуністичної партії Чехословаччини та встановлення "соціалізму з людським обличчям". Він поступово зник з політичної арени після вводу військ силами Варшавського пакту у серпні 1968 року. У період "нормалізації" у 1970-х, його виключили з партії і він став об'єктом переслідування. Як символ намагань провести реформи він повернувся до політики у 1989 році; став спікером Федерального Парламенту та лідером Словацької соціал-демократичної партії.
Мілан Годжа (Hodža, Milan)
(1878 – 1944)
політик, дипломат та державний діяч
Був задіяний у Аграрному русі. Став співзасновником найсильнішої партії У Чехословацькій республіці (1918 – 1939) – Чехословацької аграрної партії. Він був членом Парламенту, Міністром з уніфікації законів, сільського господарства, освіти та національної освіти, й нарешті став Прем'єр-міністром. Він іммігрував до Франції у 1939 році, а потім до США у 1941. Під час Другої Світової Війни він приймав активну участь у русі іноземного супротиву. Він створив ідею центральноєвропейської федеральної держави, яка б простягалася від Балтійського до Егейського моря, від Німеччини до Росії.
Мілан Ростислав Штефаник (Štefánik, Milan Rastislav)
(1880 – 1919)
політик, солдат та астроном
Під час навчання у Празі, він познайомився з Томашем Гаррігом Масариком Едвардом Бенешем, з ким йому вдалося заснувати анти-Австрійський рух супротиву закордоном з метою створення незалежної Чехословацької держави. Він працював у Франції астрономом, став офіцером Повітряних військ Франції під час Першої Світової війни, а також був одним із засновників Чехословацької Республіки. Він помер у трагічній авіакатастрофі.
Людовіт Штур (Štúr, Ľudovít)
(1815 – 1856)
національний активіст та лінгвіст
Лідер Словацького національного відродження у 19-му сторіччі, автор стандартів словацької мови, які в свою чергу призвели до появи сучасної літературної словацької мови, а також організатор словацьких волонтерських кампаній під час революції 1848 року у Королівстві Угорщина, член Парламенту Королівства Угорщина, політик, словацький поет, журналіст, видавець, вчитель, філософ та лінгвіст.