Особливості ведення бізнесу у Таїланді
Дуже відома своїми островами, піском та морем "Країна Посмішок" - давня культура, яка пропонує набагато більше, ніж просто туризм.
Незважаючи загально прийняте ставлення, Таїланд можна вважати місцем зміни культур. Важливий акцент ставиться на приховування справжніх почуттів, і це вимагає працювати більш краще, для того щоб спілкуватися та вибудовувати гарні стосунки з людьми.
Ось чому ми опублікували нашого культурного путівника до Таїланду.
Це дійсно корисно для тих, хто досліджує тайську культуру, звичаї, мову, народ, манери, етикет, цінності, ділові норми; також дана стаття стане корисна тим, хто хоче краще розуміти людей.
Якщо ви відвідуєте Таїланд по бізнесу, для туризму або навіть просто йдете в гості до тайських колег чи клієнтів у вашій країні, путівник допоможе вам зрозуміти ваших тайських колег, вивести спілкування на новий рівень та дасть можливість побудувати гарні взаємовідносини.
Звідки ми знаємо всю цю інформацію? Що ж, ми перекладачі, а будь-які перекладачі мають бути фахівцями з культурологічних питань.
Факти та статистика
Місце розташування: Південно – Східна Азія, межує з Андамандським морем та Таїландською затокою, на південному сході Бірми.
Столиця: Бангкок.
Прапор: Тайський прапор був прийнятий королівським наказом у 2017 році. Він має п’ять горизонтальних смуг, які починаючи з вершини, розташовані у певному порядку: червоний, білий, синій, білий та червоний кольори. Під керівництвом Рами VI, який створив прапор і вважав "синій" важливим кольором, середня синя смуга вдвічі ширша у порівнянні з іншими чотирма смугами. Червоні смуги – символ тайського народу, білі смуги – символ релігії, а синя смуга – це символ тайської монархії.
Національний гімн: Національний гімн Таїланду називається ‘Phleng Chat’ (дослівно перекладається як "національний гімн"), який був прийнятий після того, як країна змінила свою назву з "Сіам". Національний гімн грають двічі на день на телебаченні та радіо, і таїландці очікують на нього, щоб постояти та показати свою пошану. Ця традиція дуже демонструється у громадських місцях, зокрема на робочих місцях, у школах, університетах, в’язницях, госпіталях й т. д. відбувається церемонія підняття прапору.
Етнічний склад: таїландці 96%, бірманці 2%, інші 2%.
Населення: 68,200,824 (2016 рік). Дана цифра включає рівні смертності, спричинені СНІДом.
Програма Організації Об'єднаних націй по ВІЛ/ СНІД налічувала близько 11 азіатських країн, де проживала більша кількість людей, заражених ВІЛ.
Рівень зростання населення: 0.32% (2016 рік).
Клімат: тропічний, дощовий, теплі, хмарні південно-західні мусони ( від середини травня до вересня), сухі, прохолодні північно-східні мусони ( з листопада по середину березня), на південному перешийку завжди гаряче і волого.
Часовий пояс: часовий пояс в Таїланді – Індокитайський час (ICT), що позначається як UTC +7.
Валюта: тайський бат.
Форма правління: У Таїланді конституційна монархія, проте на даний момент країну очолює військова хунта, що приступила до влади у травні 2014 року, після чого прем’єр-міністром став генерал Праут Чан-оча. Після 1932 року Сіамський державний переворот, в якому система абсолютної монархії змінилась на конституційну монархію, військові Таїланду захоплювали владу 12 разів.
Нинішній король, Маха Вачиралонгкорн, прийшов до влади у 2016 році після смерті його батька, короля Пхуміпона Адульядета.
Улюбленець тайців Король Пхуміпон жив для того, щоб стати всесвітнім монархом, що найдовше перебував на своєму посту перед смертю.
На жаль, Маха Вачиралонгкорн не користується популярністю в Таїланді та має погану репутацію щодо особистого життя. Багато тайців хотіли б, щоб до трону прийшла його сестра, так як вона дуже відома своєю участю в благодійних справах, допомогою бідним людям, проте правила забороняють жінкам бути на престолі. Дане питання може стати значним викликом до довготривалого існування тайської монархії.
Знайомство із Таїландом
У той час як сусіди Таїланду стали жертвою колонізаційних сил Європи, Японії та Сполучених Штатів, Таїланд, в свою чергу, займає унікальну позицію в Південно – Східній Азії для того, щоб зберегти свою цілісність. Однак, без пожертв не обійшлося, оскільки Таїланд був не тільки змушений надати великі ділянки землі французам та англійцям, але й також був змушений припинити позицію нейтралітету під час Другої світової війни та перейти на бік японців. Так званий Сіам до 1939 року, безкровний Сіамський переворот припинив владу абсолютної монархії та призвів до того, що країну перейменували на "Таїланд".
Незважаючи на те, що Таїланд став у шеренгу з японцями під час Другої світової війни, він став союзником США у 1954 році, і воював разом з Америкою під час В'єтнамської війни.
Політично неспокійний Таїланд зіткнувся з переворотами у 1932, 1947, 2006 та 2014 роках. Спостерігається також значне насильство через етно-національне повстання, яке відбувалось у Малайсько-мусульманській провінції, що призвело до загибелі тисячі мирних жителів.
Мова у Таїланді
- Тайська мова налічує 44 приголосні, 32 голосні та 5 тонів тайської вимови, та разом з писемністю має індійське походження.
- Тайська мова належить до родини ‘Tai’ і є стандартною мовою, на якій говорять у Таїланді, також дану мову використовують для урядових та адміністративних цілей по всій країні.
- Регіональні діалекти частково залежать від того, чи носій мови з півночі чи півдня Таїланду.
- Іншими мовами, якими говорять у Таїланді є: китайська, лаоська, малайська та мон – кхмерська.
- Англійська мова стає більш популярною в справах уряду та торгівлі. Також вона є другою мовою в середній школі та університетах, і дає змогу англомовному гостю в Таїланді не стикатися з проблемами під час спілкування.
- Більша частина людей, які говорять тайською мовою поза межами країни проживають в США, а саме у штатах Каліфорнія та Лос – Анджелес.
УВАГА! Пам'ятайте, що це лише базовий рівень опису тайської культуру та народу; не можна пояснити різноманітність тайського суспільства, і це не може бути стереотипом всіх тайців, з якими ви можете зустрітися!
Тайська культура та суспільство
Релігія та віра
- З 93% прихильників, буддизм – офіційна релігія в Таїланді, а іслам як сама найменша релігійна група налічує 5% прихильників.
- Християни складають 1.2% тайського населення, а ті, що в іншій, або нерелігійній категорії, складають 0.8%.
Основні свята / Світські торжества
Тайці, як у державному так і в приватному секторі, зазвичай мають 16 державних свят на рік. Хоч деякі свята припадають на один і той самий день кожного року, інші вираховуються по місячному календарю, тож дати можуть змінюватися. Давайте розглянемо деякі найпопулярніші свята:
Новий Рік (з 31 грудня по 1 січня)
Зазвичай день починається з привітань та богослужіння в місцевому буддійському храмі.
Як і в багатьох інших країнах, це свято святкують з родиною, друзями, приготувавши їжу та напої.
Мага Пуга (попадає на третій місячний місяць року), також транслітерується Маха Буча або Магха Пуджа)
Важливе буддійське свято, яке святкується по усьому буддійському світу включаючи, проте не обмежуючись Лаос, Камбоджа, Непал і М'янми.
Цей захід звеличує особливу подію, коли Будда передав принципи буддизму до "Арахантів" чи "Просвітлених".
Буддисти особливо прагнуть в цей день не грішити, а навпаки, робити тільки хороші справи та очистити свій розум.
Тайці дотримуються трьох принципів, що називаються "Серце Буддизму".
День Чакри (6 квітня)
Це свято відзначається в основному у державному секторі та набагато менше у приватному.
День Чакри відзначає як і коронування Рама I до трону у 1782 році, так і внески наступних королів до сьогоднішнього дня.
Цей день – можливість підготуватися до улюбленого триденного фестивалю Сонгкран, який триває 3 дні після дня Чакри.
Сонгкран ( з 13 квітня по 15 квітня) – відомий як "Сонгкран"
Тайський Новий Рік є одним з найулюбленіших тайських свят, яке жваво святкується.
Ця подія відзначається парадами, сімейними заходами, смачними стравами, напоями та релігійними обрядами. Найбільш улюблені дії пов'язані з водою через асоціації з очищенням. Будьте готові намокнути в період цього свята, бо як і діти, так і дорослі перетворили це свято на триденну водну бійку! Навіть ті, хто пересувається на мотоциклах, не застраховані від того, що добряче промокнуть.
Вісаха Пуджа (4 липня)
Безсумнівно, найсвятіший буддійський релігійний обряд Вісаха відзначає народження, просвітління та нірвану (стан, до якого прагнуть буддисти, щоб дістатися до ідеального світу та звільнитися від страждань) Будди. Ті, хто відзначають цю подію, відвідують священні храми протягом всього дня та беруть участь у спеціальних заходах місцевого храму впродовж вечора.
День Чулалонгкорна (23 жовтня)
Це національне свято відзначає життя одного з найбільш шановних тайських королів – короля Чулалонгкорна, який помер 23 жовтня 1910 року. Йому довіряли, серед інших його відзнак є збереження цілісності Таїланду під час агресивної європейської колонізації в регіоні, а також модернізація Таїланду.
День Конституції (10-го грудня)
День Конституції відзначає кінець абсолютної монархії у 1932 році, а також початок тайської конституційної монархії.
Цей день відзначається парадами та феєрверками, а також подяками за надання повного права керувати власними справами.
Сім'я
Тайські сім’ї є наріжним каменем життя у Таїланді, і хоча нуклеарні родини вважаються нормою, нерідко з родиною живуть усі члени вже збільшеної родини.
Як правило, сім'ї між собою більш тісно взаємопов’язані, ніж у західній культурі, при цьому ієрархія більш виражена.
Соціальна стратифікація
Демографічні показники соціальної стратифікації значно змінились протягом останніх п’ятдесяти років. Соціальна стратифікація традиційно включає в себе елітну групу (клас) таїландських шляхетних людей, невелику іноземну групу торговців, а також велику групу бідніших сільських мешканців.
Проте, протягом багатьох років ситуація значно змінилась, і багатство відіграло головну роль у створенні середнього класу, який значно збільшився.
Елітна група та група бідніших сільських мешканців все ще існує, проте остання розвинулась до того, що на даний момент включає в себе бідніших мешканців міських районів.
Стать та її роль
- У Таїланді існують традиційні відмінності статі щодо догляду за дітьми та домашніх справ, оскільки жінки беруть на себе відповідальність у більшості цих завдань.
- У сільськогосподарському середовищі існує велика частка дублювання завдань між різними статями, у той час як чоловіки переважають у релігійній сфері.
- Жінки складають майже половину робочої сили та ці підрахунки не враховують тих, хто просто прагне працювати.
- Тайський уряд працює над боротьбою з насильством проти жінок та над захистом їхніх прав, які перераховані конституції.
- Найчастіші порушення проти жінок включають домашнє насильство (зневага жінок у соціально-економічному секторі), дискримінація та проституція.
Соціалізація
- Діти займають особливе місце в таїландському суспільстві, оскільки ними пишаються та вони вважаються дітьми поки не вступлять у шлюб.
- Рідко матері залишають своїх дітей, вони як правило, беруть їх з собою, куди б тільки не йшли.
- Дітей відлучають у віці 2-3-х років.
- Вони вивчають все від людей та знарядь, які їх оточують, і часто мають доступ до інструментів своїх батьків.
- В такому випадку діти ремісників, фермерів і т. д. виростуть з пасивним (а часто активним) розумінням батьківських ремесел.
- Уряд забезпечує дітей безкоштовною освітою на мінімальний період 12 років, а діти цілком мають право навчатися лише 9 років з 12.
Їжа
- Тайська кухня дійсно популярна по всьому світу й тайські - особливість більшості великих міст світу.
- У 2011 році тайські страви при онлайн опитуванні виявилися більш популярні, ніж страви будь - якої іншої країни.
- Тайська кухня – це складне поєднання солодких, кислих, солоних, гострих та гірких смаків, які поєднуючись, утворюють неймовірну гармонію.
- Рис відіграє важливу роль в тайській кухні так, що слово "рис" і "їжа" - одне і те ж саме.
- Рис загалом їдять з усіма стравами, стандартним вважається білий рис, або як варіант липкий, клейкий рис. Страви, до складу яких входять морепродукти, яловичина, свинина, курка чи овочі зазвичай їдять ложкою та виделкою.
- Тайська кухня змінюється в залежності від регіону, тобто має багато відмінностей, що, в першу чергу, відрізняє їжу від сусідніх регіонів. Багато популярних тайських страв запровадили китайці у 15-му столітті, а європейський вплив на тайську кухню почався поступово з 17 –го століття.
Найбільш популярні страви:
Pad Thai - можна вважати національною тайською стравою завдяки її популярності як у Таїланді, так і поза межами країни. Дана страва включає в себе: локшину з рибним соусом, тамаринд та інші обжарені інгредієнти, так як: яйце, креветки, цибуля – шалот, часник, імбир, чилі, соєвий соус, паростки квасолі та арахіс. Дуже часто ця страва продається прямо посеред вулиці.
Тайський зелений каррі – це ароматне і дуже популярне блюдо, яке містить кокосовий крем, зелений перець чилі, лимонник, і фінальним інгредієнтом є курячі або рибні кульки.
Том Ям Суп - основу даної страви складають: лимонник, сік лайма, рибний соус, чилі та каффіровий лайм. Ключовим інгредієнтом є креветки, що додаються потім.
Мистецтво, гуманітарні науки та популярна культура
- Мистецтво підтримують і приватні, і громадські групи.
- У Таїланді є коледжі танцю, музики та драми, а також дуже популярний національний театр.
- Також тут є організації, які підтримують працю таїландських майстрів.
- Літературні твори дуже змінилися протягом років, і сучасна проза базується на сюжетах, які детально описують життя простих людей; особливо зображуючи зусилля тих, хто живе в бідноті.
- Традиційний народний танець вплинув на любов до класичного танцю в Таїланді. Національні фестивалі досить популярні події також.
Соціальні звичаї та етикет у Таїланді
Назви конвенцій
- Слово ‘Khun’ (вимовляється ‘Koon’) зазвичай вживається перед іменем та існує як загальний термін для того, щоб звертатися до одруженої чи неодруженої жінки, до чоловіків, наприклад: Кун Мєрі або Кун Сімон. У поважних людей, таких як вчителі, професори чи ченці, перед іменем вживають слово ‘Ajarn’.
- Прізвища застосовують у певних формальних випадках чи у письмових документах.
- Часто таїландці придумують псевдоніми один одному.
Зустрічі та вітання
- ‘Wai’- традиційна форма вітання людини нижчого статусу до людини вищого.
- ‘Wai’- загальна форма вітання та яка дозволяє дотримуватися суворих правил протоколу.
- Піднімання обох рук, з’єднання долонь пальцями, вказуючи вгору як у молитві, легке доторкання тіла між грудною кліткою та чолом - стандартна форма.
- ‘Wai’- це не тільки спосіб вітання, але й ознака поваги також. Повага та люб’язність демонструються висотою, над якою тримаються руки і тим, наскільки повільно опускається голова, щоб зіткнутися з великими пальцями обох рук.
- ‘Wai’ можна вживати, коли ви сидите, йдете чи стоїте.
- Людина менша за віком чи статусом використовує привітання у стилі ‘Wai’.
- Старша людина вітається у відповідь, піднімаючи свої руки десь до рівня грудної клітки.
- Якщо молодша людина стоїть і хоче привітатися зі старшою людиною, яка сидить, то молодша людина, в свою чергу, має нахилити голову або ж вклониться.
- Якщо існує велика соціальна дистанція між двома людьми, то привітання у стилі "wai" у відповідь не буде.
- Якщо вас запросили до тайського дому, дозвольте господарю та господині відрекомендувати вас іншим гостям. Це дасть можливість іншим гостях зрозуміти ваш статус відносно до їхнього, а також зрозуміти, яким чином використовувати привітання у стилі "wai", і те, як низько має бути схилена голова.
- У Таїланді навіть Рональд Макдональд вітається у стилі "wai".
Стиль спілкування
- Близькі друзі можуть торкатися одне одного, і це нормально бачити друзів однієї статі, які тримаються за руки.
- Жести рук можна використовувати для того, щоб посилити промову, але дуже важливо, щоб дії були спокійними, а не агресивними.
- Таїландці – ввічливі люди, і швидше за все, вони будуть ображені й засмучені агресивною промовою чи манерами.
- Обличчя – дуже важливий фактор для таїландців, і важливо, щоб Ви не робили нічого такого, що може образити когось. Якщо ви хочете покритикувати когось, переконайтесь, що ви робите це віч-на-віч з цією людиною.
- Таїландці – непрямі співрозмовники, і вони навряд чи скажуть щось прямо в обличчя, аби не завдати вам болю та не образити. Замість цього, вони можуть давати нечіткі відповіді або намагатися змінити тему. Хоч це може здатися нерішучістю з їхнього боку, проте потрібно докласти трішки зусиль, щоб зрозуміти їхні справжні почуття.
Особистий простір
Під час розмови з незнайомим таїландцем, тримайте дистанцію – приблизно 1 метр. Дистанція зменшується, коли ви розмовляєте з близьким знайомим. Хоч і вважається ввічливо дивитися в очі під час бесіди, але прийнято, що підлеглі вклоняються під час розмови тим, хто на високих посадах, показуючи цим повагу.
Подарунки
- Якщо вас запросили до дому у Тайланді, то господарі на подарунок особливо не очікують, проте його добре оцінять.
- Подарунки мають бути красиво загорнутими, оскільки зовнішній вигляд відіграє важливу роль. Банти та стрічки дійсно додадуть урочистості.
- Доречними подарунками є квіти, шоколад хорошої якості або ж фрукти.
- Не приносьте чорнобривці чи гвоздики, оскільки вони асоціюються з похоронами.
- Намагайтесь не загортати подарунок у папір зеленого, чорного чи голубого кольору, оскільки ці кольори загальноприйняті на похоронах та траурах. А золотий та жовтий вважаються королівськими кольорами, тож у папір такого кольору добре загортати подарунки.
- Використовуйте лише червоний папір для подарунку, якщо даруєте його японському таїландцю. Подарунки не відкриваються, як тільки їх одержали. Гроші – подарок на весілля чи на релігійну вечірку.
Їжа та прийом їжі
- Виделка та ложка вважаються звичайним приладдям для прийому їжі. Проте локшину часто їдять з допомогою спеціальних паличок.
- Ложку тримають у правій руці, а виделку – у лівій. Виделка використовується для того, щоб направляти їжу до ложки. Клейкий рис – делікатес північних таїландців, який часто їдять пальцями правої руки.
- Більшість страв подається як в буфеті або тарілки ставлять по центру столу у сімейному стилі.
- Ви можете розпочинати їсти, як тільки накриють стіл. Залиште трішки їжі на своїй тарілці, після того як поїсте, для того щоб показати, що ви вже наїлись. Бо якщо ви все поїли, це означає, що ви все ще голодні.
- Ніколи не залишайте рис на своїй тарілці, так як це не ввічливо. Рис має майже містичне значення на додаток до своєї функції "щоденного хліба".
- Ніколи не забирайте останній шматок з тарілки.
- Чекайте, доки вас попросять, перед ти як взяти добавку.
- Не облизуйте пальці!
Відвідування будинку
Якщо вас запросили до тайського дому:
- Прийдіть близько до вказаного часу, проте якщо ви спізнитесь на декілька хвилин – нічого страшного.
- Перевірте, чи взутий господар. Якщо ні, зніміть своє взуття, перед тим як зайти до будинку.
- Запитайте іншого гостя про дрес -код.
- Переступайте поріг, а не наступайте на нього. Це старий звичай, який може завершитися з молодшим поколінням таїландців, проте залишатися на боці консерватизму завжди гарна ідея.
Табу в Таїланді
- Не використовуйте агресивні жести чи не говоріть занадто голосно під час спілкування.
- Не сідайте так, щоб інші бачили Ваші ступні.
- Якщо ви спите у таїландців вдома, не спіть так, щоб ступні були повернуті до родини.
- Не даруйте подарунки в чорному кольорі або жовті квіти.
- Не критикуйте королівську сім'ю.
- Не доторкайтеся до чиєїсь маківки, оскільки це більш свята частина тіла.
- Не їжте лівою рукою.
Ділова культура, етикет та протокол у Таїланді
Що одягати
- Діловий одяг досить консервативний.
- Чоловіки повинні одягати консервативні ділові костюми темного кольору.
- А жінкам необхідно одягати консервативні ділові костюми або сукні. Жінки не мають одягати панчохи.
- В той час як таїландці оцінюють ваш одяг та аксесуари, перевірте, щоб ваше взуття завжди було добре начищене.
Звання
- Таїландці схильні бути ввічливими у взаємовідносинах, так як звання відіграє важливу роль.
- Вони зазвичай звертаються до іноземних гостей на ім'я -
- але не під час знайомтсва, наприклад: пані Сандра або пан Тимофій.
- Звертайтесь до таїландців ‘Khun’.
Візитні картки
- Візитні картки дають після початкового рукостискання та вітання. Теоретично, спочатку ви повинні дати вашу картку найстаршій людині.
- Бажано, щоб одна сторона вашої візитної картки була перекладена на тайську мову.
- За допомогою правої руки, вручіть вашу візитну картку так, щоб сторона тайською мовою була направлена до одержувача.
- Прогляньте візитну картку декілька секунд, перед тим як покласти її на стіл чи в футляр для візиток.
- Як і в багатьох азіатських країнах, ввічливо сказати декілька слів щодо картки, навіть якщо це лише підтвердження адреси.
Зустрічі
- Зустрічі є дійсно необхідними і мають бути запланованими за місяць заздалегідь.
- Хороша ідея надіслати лист тому, з ким буде зустріч, а також перелік їхніх повноважень так, щоб таїландці знали відносний статус людей, які прийдуть на зустріч і власне могли усе спланувати належним чином.
- Вам потрібно прибути на зустріч вчасно, так як це означає повагу до людини, з якою ви зустрічаєтесь.
- Більшість таїландців намагатимуться прибути вчасно, оскільки пунктуальність – їх особиста риса.
- Завжди надсилайте порядок денний та певний матеріал про вашу компанію, оскільки дані обґрунтують вашу позицію ще безпосередньо до зустрічі.
- Дайте достатньо часу для перегляду та засвоєння матеріалу.
- Стійте на місці, допоки вам не скажуть, куди саме сідати.
- Ієрархічна культура має суворі правила щодо звання та позиції в групі. Письмові матеріали повинні бути і на англійській, і на тайській мовах.
- Також ви маєте бути терплячими.
Ведення переговорів
- Переходячи до переговорів з таїландськими колегами варто пам’ятати важливість особистих взаємовідносин при веденні бізнесу.
- Оскільки необхідний деякий час для того, щоб побудувати довірливі відносини, важливо щоб ви не квапили зустрічі і не переходили до ділових переговорів передчасно:
- Зазвичай для перших зустрічей вибирають ресторани чи бари, для того щоб покращити початкові взаємовідносини.
- Пам'ятайте про пункт "Стиль спілкування", який зазначено вище та який показує в деталях непряме спілкування таїландців та зверніть увагу на потенційні розбіжності.
- Ваш таїландський колега може уникати конфронтації або намагатися врятувати ваше "обличя", погодившись з чимось, з чим вони зазвичай не погоджуються.
- Ознаки цього випадку будуть помітними у мові тіла вашого колеги.
- Заперечення можуть бути досить тривалою справою.
Менеджмент
- Формальність – це суть бізнесу в Таїланді. Також спостерігаються суворі правила протоколу.
- Старіші компанії в Таїланді все ще спостерігають традицію жорсткої ієрархії. Проте, усе починає змінюватися, особливо якщо мова йде про дещо молодші компанії, а також про більш глобальний бізнес.
- Молодший персонал звичайно дуже поважає своїх менеджерів, а менеджери, в свою чергу, беруть на себе роль "менеджера" як адміністратора, так і головного лідера.
- Менеджери зазвичай "пильнують" за персоналом і є обережними, щоб не соромити й не робити поблажки перед членами своєї команди.