Особливості ведення бізнесу у Бразилії

Olá! Чи привіт, як ми більше звикли чути та вітаємо у нашому путівнику по бразильській культурі, традиціях, ділових практиках та етикету.

У п’ятій за величиною країні світу, де населення складають нащадки іммігрантів з більш ніж 50 країн, та, де місцеві племена все ще бродять джунглями, знадобиться трохи часу, аби зрозуміти Бразилію.

Саме через це ми опублікували цей цінний путівник по бразильській культурі, традиціях, мові, суспільству, манерах, етикету, цінностях, ділових нормах та, в найвищій мірі, через бажання розуміти людей краще.

І без різниці, чи Ви ідете до Бразилії у справах, як турист, чи навіть приймаєте бразильського колегу або клієнта у своїй країні, цей путівник допоможе зрозуміти його, підняти спілкування на новий рівень та дати стосункам правильний старт.

А як ми дізналися всю цю інформацію, спитаєте Ви? Що ж, ми є експерти на курсах з обізнаності у культурі Бразилії, бо перекладачі у бюро перекладів Glebov - найкращі.

Особливості ведення бізнесу у Бразилії від бюро перекладів Glebov.

ФАКТИ ТА СТАТИСТИКА

Географічне положення: Розташована на сході Південної Америки, межує з Аргентиною (1224 км), Болівією (3400 км), Колумбією (1643 км), Французькою Гвіаною (673 км), Гвіаною ( 1119 км), Парагваєм (1290 км), Перу (1560 км), Суринамом (597 км), Уругваєм (985 км) та Венесуелою (2200 км).

Столиця: Бразиліа.

Прапор: Прапор Бразилії (‘Bandeira do Brasil’) відомий у світі як жовто-зелений, на ньому зображений жовтий діамант на зеленому фоні. У центрі діаманту знаходиться синя, усипана зірками сфера, що обрамлена білою стрічкою з національним девізом - ‘Ordem e Progresso’, тобто "наказуй та прогресуй".

Національний гімн: Національний гімн Бразилії був спочатку написаний як оркестрова композиція Франциско Мануеля да Сільви (1975-1865). Так було до 1922 року, поки слова , написані Жоакімом Осоріо Дука Естрада (1870-1927), не були офіційно прийняті.

Національний склад: Бразильці.

Етнічний склад: білі (португальці, німці, італійці, іспанці, поляки) - 55%, метиси і мулати – 38%, темношкірі – 6%, інші (японці, араби, америнди) – 1%.

Населення: 207.7 млн (станом на 2016).

Природний приріст населення: 0.8% щорічно (станом на 2016).

Клімат: Хоча клімат в більшій мірі тропічний, на півдні він є помірним.

Часовий пояс: Бразилія дуже широка країні з чотирма стандартними часовими поясами: UTC – 2.00, 03.00, 04.00, 05.00. Південні та центрально-західні штати – це єдині місця, де використовують літній час.

Валюта: Бразильський реал.

Форма правління: Федеративна республіка.

Базова інформація

Бразилія отримала незалежність у 1822 році, маючи до цього самоврядування під владою Португалії протягом 300 років. Вона залишалися імперією 67 років аж до моменту, поки не прийняли військову декларацію про незалежність у 1889 році, перед проголошенням якої у 1888 році було скасоване рабство.

З цього моменту починається період політичного та соціального безладу , так як паулістська кавова олігархія отримує домінуючу роль на політичній арені. У 1930 році популістський диктатор Жетуліо Варгас руйнує стару республіку, таким чином, даючи старт тому, що почали називати "Ера Варгаса". Так, Бразилія стає втягнута у більше ніж 50 років популістського і воєнного правління аж до 1985 року. Воєнний режим був мирно врегульований і влада опинилася в руках у громадських лідерів.

Бразилія спромоглася подолати складний період фінансових та соціальних проблем у останній половині минулого століття. У 2013 році економіка пішла на спад і було значне підвищення рівня безробіття та інфляції. Президент, Ділма Русеф, була відсторонена шляхом імпічменту у травні 2016 року після політичного скандалу.

Мова у Бразилії

Мова ж одним з найпотужніших елементів бразильської національної єдності, так як близько 100% усього населення спілкується португальською.

Єдиним виключенням є деякі члени групи амерінд та і іммігрантів (перш за все з Японії та Південної Кореї), які ще не вивчили португальську. Основними сім'ями індіанських мов є Тупі, Аравак, Кариб і Ге.

Є різниця між португальською мовою, якою розмовляють у Бразилії, і тою, що говорять у Португалії, це схоже на різницю у використанні англійської мови у Сполучених Штатах та у Сполученому Королівстві. У Бразилії відсутні португальські діалекти, проте є невеликі регіональні варіації в акценті, словниковому запасі та у використанні особових іменників, займенників та дієслів. Варіації, як правило, зменшуються в результаті діяльності засобів масової інформації, особливо національних телевізійних мереж, які дивляться більшість бразильців.

УВАГА! Пам'ятайте, це лише базовий рівень до пізнання бразильської культури та людей; путівник не може пояснити різноманітність всередині бразильського суспільства і не має на меті стереотипувати всіх бразильських людей, яких ви можете зустріти!

БРАЗИЛЬСЬКА КУЛЬТУРА І СУСПІЛЬСТВО

Релігія та вірування

Бразилія є переважно римо-католицькою країною, в якій, як було визначено, 65% всього населення сповідує цю релігію.

Вірування і практики католицизму, як правило, коливаються по всій країні, особливо в сільських місцевостях, де святі Церкви шануються за обітницю паломництва.

Коли португальці колонізували Бразилію, вони принесли з собою релігію, яка перекликалася з релігійними традиціями корінного населення та африканських рабів, тим самим поступаючись місцем синкретичним практикам у деяких місцевостях.

Символіка релігійної приналежності Бразилії – це велетенська статуя Христа Спасителя, що виситься на вершині гори Корковадо в Ріо-де-Жанейро.

Головні свята / Світські святкування

 • 1 січня – Новий рік.
 • 21 квітня – Тірадентес (Tiradentes) - річниця Хоакіма Хосе да Сілва Ксавьє (відомий як Тірендентес); національний мученик, який очолював змову Мініра, що здійснив революційну спробу отримати незалежність у 1789 році.
 • Великодня Неділя та Страсна П'ятниця. Дати змінюються щороку, оскільки вони керуються місячним календарем. У деяких частинах Бразилії Великдень святкується восени.
 • 1 травня – День Праці.
 • 7 вересня - День Незалежності (згідно заяви про незалежність від Португалії в 1822 році).
 • 12 жовтня - День захисту дітей.
 • 2 листопада - День мертвих (поминальний день).
 • 15 листопада - День проголошення Республіки - (згадується кінець імперії і початок існування Бразильської республіки 1889).
 • 25 грудня - Різдво.

Сім'я

 • Сім'я має надважливе значення для бразильського народу, і дорослі діти часто живуть з батьками, поки не одружуються.
 • Далекі родичі, як правило, підтримують тісні зв'язки один з одним, а літні батьки доживають віку з одним із своїх дітей, котрі і доглядають за ними.
 • Історично склалося, що сім’ї були досить великими, але в останні десятиліття люди мають менше дітей, особливо у місті.
 • Подібним чином, шлюб укладався згідно релігійних уявлень та був юридично обов'язковим. Однак, протягом останніх чотирьох десятиліть ставлення змінилося, і громадянський шлюб стає все більш поширеним явищем.
 • Розлучення не було легалізоване до 1977 року через опозицію Католицької Церкви.

Соціальна стратифікація

 • Незважаючи на змішування етносів, в Бразилії існує класова система.
 • Соціальна дискримінація на основі кольору шкіри є поширеним явищем, і в цілому люди з темно-коричневою шкірою є економічно та соціально малозабезпеченими.
 • Середні та вищі класи часто мають лише короткострокові взаємодії з нижчими класами, які зазвичай складаються з підлітків, водіїв тощо.
 • Існує велика різниця в рівнях заробітної плати, стилі життя та соціальні прагнення різних класів
 • Жінки, які складають 40% бразильської робочої сили, зазвичай зустрічаються на менш оплачуваних посадах, таких як освітня сфера, адміністративна підтримка та медсестринство
 • Конституція 1988 року забороняє дискримінацію жінок, але нерівність існує. Єдине місце, де жінки досягають рівності, це уряд.

Гендерні ролі

 • Коли португальці колонізували Бразилію, вони принесли з собою поняття "махізм", тобто «чоловіче начало». Це пішло головним чином від патріархату Католицької Церкви, завдяки чому чоловіків заохочували застосовувати свої сили та мужність, а жінок – підкорятися їм.
 • Хоча таке ставлення було традицією протягом століть, у останні десятиліття помітні зміни.
 • Різниця між гендерними ролями в Бразилії сьогодні все ще здається продиктована класом, расою та географією. Жінки, які проживають в урбанізованих районах, більш схильні використовувати свої вищі професійні та освітні можливості.
 • Хоча чоловіки історично взяли на себе вищу професійну роль, а жінки були визнані відповідальними за домашні справи, ці уявлення змінюються.
 • Егон Зендер у праці"Глобальне опитування вертольотів та дочок" 2017 року " ставить бразильських жінок на перше місце у світі за амбіціями та кар'єрним ростом.
 • Проте в бідних районах жінки, як правило, мають більш обмежені можливості, маючи менше доступу до освіти та кар'єри та працюють переважно у низькооплачуваних, низькокваліфікованих галузях.
 • Афро-бразильські жінки є особливо ізольованими, багато з них мають домогосподарські професії, такі як покоївки чи секс-рабині. Це призвело до зростання афро-бразильського феміністського руху, який вже більше сорока років виступає за зміну думки про расу та гендер.

Соціалізація

 • Так як Бразилія одна з найбільших країн світу, виховання дітей дуже сильно залежить від класового, культурного та расового розмаїття та соціально-економічних відмінностей по всій країні.
 • Освітні можливості та соціальний розвиток, як правило, концентруються в урбанізованих районах, які передусім розташовані на південному сході країни.
 • Культурне різноманіття Бразилії існує через імміграцію протягом останніх трьохсот років, включаючи португальців, які колонізували країну та інші європейські народи, японських, китайських та африканських рабів. Отже, аспекти соціалізації значно відрізняються між групами. Хоча деякі культурні обміни існують, багато що залежить від національності.
 • Незважаючи на те, що освіта в Бразилії є обов'язковою у віці від 6 до 14 років, фінансові ресурси, як правило, концентруються в міських районах, і багато груп є соціально та економічно незахищеними та малозабезпеченими, тому вони мають мало доступу до подальшої освіти.

Кухня

 • Завдяки багатовіковій імміграції, бразильська кухня різниться в різних регіонах і охоплює аспекти кухні з Африки, Азії, Близького Сходу, Італії, Іспанії, Америки, Китаю та Японії.
 • Рис і боби - дієтичні продукти, їх можна поєднувати зі спеціями, м'ясом, свіжими фруктами, овочами та рибою.
 • Фейжоада – це улюблена страва бразильського народу, рецепт якої був привезений в країну африканськими рабами. Це страва з чорних тушених бобів, що містить свинину і подається з рисом.
 • Вуличні ринки (Фейра) є популярними у всіх районах Бразилії. Вони пропонують великий вибір продуктів, у тому числі розповсюджену та універсальну пастель, що є випеченою формою, яка містить різні начинки, солодкі або солоні та просмажені. Інгредієнти можуть різнитися від рубленої курки, креветки, сиру до м'яких фруктів, банану або шоколаду.
 • Коксінья, яка користується популярністю на ринках, містить рублену курку, загорнуту в тісто і їй надають форму курячої ноги перед тим, як смажити.
 • Кібех - це ще одна смажена на грилі страва для легкого перекусу , привезена з Середнього Сходу, вона містить яловичину, часник, цибулю, корицю та м'яту, змішану з булгуром.
 • Інші улюблені страви це Гаучо Родізіо, смажене на грилі м'ясо на шампурах, і Мокека-де-Пейке, тушкована риба з цибулею, помідорами, часником, коріандром, приготована у кокосовому молоці.

Економіка

 • Бразилія переживає серйозну фінансову кризу з 2015 року, більша частина якої пов'язана з політичним скандалом, що призвело до імпічменту президента Ділми Русеф в 2016 році.
 • Незважаючи на жорсткі заходи, введені Мішелем Темєром, новим президентом, відновлення є повільним.
 • За даними Світового банку, річний темп зростання ВВП склав -3,6% проти 2016 року, а валовий внутрішній продукт за 2016 рік - 1,796 трлн. дол. США.

Мистецтво, гуманітарні науки та поп культура

 • Історично склалося, що Бразилія має багато народних традицій, музики, танців, мистецтва та літератури, що взяті від різних культур, представлених протягом століть.
 • Бразильці славляться своєю любов'ю до танцю і музики та ругулярним проведенням фестивалів; найвідоміший фестиваль у Бразилії проводиться в Ріо-де-Жанейро та щороку відбувається протягом п'яти днів.
 • Бразилія також відома улюбленими для людей будь-якого віку танцями такими, як босса-нова та самба.
 • Бразилія підтримує та фінансує мистецтво по всій країні і має безліч музеїв, найбільш видатний з усіх є центр культури в Сан-Паулу.
 • По всій країні місцева фольклористика святкується та зберігається серед різних етнічних культурних груп.

З Бразилії походить багато чудових письменників, серед яких:

 • Евклідіс Да Кунья (1866 – 1909) – журналіст, відомий своїми творами, що описують політичні потрясіння в країні. Його найвідоміша робота: «Забуті Богом місця» ("Backlands") – це класичний роман, який був написаний в 1902 році і все ще публікується сьогодні.
 • Хорхе Амадо (1912 – 2001) – один з найулюбленіших авторів Бразилії, відомий своїм почуттям гумору. Найвідоміші його тволри – Дона Флор та її дві чоловіки, Габріела, Клов та Кіноммон

Багато сучасних художників Бразилії зробили собі ім'я в усьому світі:

 • Альбано Альфонсо 1964 року народження, він працює з еклектичним поєднанням матеріалів через фотографії, живопис та фільм. Він дебютував у Центрі культури в Сан-Паулу.
 • Фернанда Квіднерє, художниця 1979 року народження, яка була номінована на премію Піппі в 2013 році. Премія Піппа була введена в 2010 році з метою відзнічення бразильських сучасних художників.

Бразилія також дала світу багато музикантів класичного, джазового та латинського жанрів:

 • Чіко Бурк, який отримав рекордні прослуховування в 1960-х роках з піснями, що включали в себе політичні повідомлення, спрямовані проти військової диктатури.
 • Тім Мая став популярним у 1970-х роках, коли поєднав різні жанри бразильської музики.

СОЦІАЛЬНі ТРАДИЦІЇ ТА ПРОТОКОЛ

 • У Бразилії послідовність найменування починається з імені, потім середнього імені або прізіища, далі йде прізвище матері, а потім прізвище батька.
 • Мати, таким чином, зберігає своє прізвище проте в кінці додає ім'я її чоловіка.
 • Останнім часом традиції змінюються і жінці вже не обов’язково брати прізвище чоловіка.

Знайомство і привітання

 • При зустрічі чоловіки потискають один одному руки, тримаючи при цьому зоровий контакт
 • Жінки зазвичай цілують одна одну, починаючи з лівої щоки.
 • Обійми та легке ляскання поспині – це звичайне привітання в колі друзіу Бразилії.
 • Якщо жінка бажає потиснути руку чоловікові, вона подає руку перщою.

Стиль спілкування

 • Бразильський народ є відкритим і дружнім.
 • Вони часто спілкуються за допомогою жестів і не забороняють дотиків.
 • Жінки і діти рідко ходять під руку під час прогулянки, а чоловіки можуть використовувати обидві руки, щоб потиснути руку, це додає тепло та щирість до вітання.

Особистий простір

Вторнатися до особистого простору теж не забороняється як у деяких країнах, і бразильці, як правило, не почувають себе надто незручно, коли знаходяться в безпосередній близькості до інших.

Подарунки

 • Якщо Вас запрошено до бразильського будинку, принесіть господині квіти або маленький подарунок.
 • Орхідеї вважаються дуже хорошим подарунком, але уникайте фіолетових.
 • Не даруйте речі чи квіти фіолетового або чорного кольорів, оскільки вони вважаються траурними.
 • Так як хустинки пов'язані з похоронами, вони не є достойним подарунком.
 • Подарунки відкриваються після того, як їх отримали.

Обідній етикет та їжа

 • Чітке дотримання часу не є звичним, тому, якщо Ви раптом спізнилися на вечерю чи вечірку, Вас не засудять, проте уникайте запізнень більш ніж на півгодини на вечерю або більше години на вечірку.
 • Бразильці одягаються зі смаком і судять інших за зовнішністю.
 • Повсякденний одяг є більш офіційним, ніж у багатьох інших країнах. Завжди одягайтеся елегантно і пам’ятайте, краще переборщити з образом, аніж навпаки.
 • Якщо Ви не принесете подарунок господині, то квіти наступного дня виправлять ситуацію.
 • Їжте , тримаючи ніє у правій руці, а виделку у лівій. Після завершення прийому їжі, покладіть нож і виделку поряд один з одним, не кладіть ії навхрест.
 • На ділових вечерях пам'ятайте, що столові прибори розкладені зворотньому порядку. Ложка і вилка у зверху тарілки призначені для десерту.
 • Будуть окремі склянки для пиття, червоного або білого вина та пива.
 • Не хдвайте руки під стіл, а тримайте зап'ястя, проте не лікті, на столі.
 • Не їжте руками, це стосується у тому числі і фруктів. Їх теж слід нарізати ножем і виделкою.
 • Їжу завжди слід передавати на ліво.
 • Найшанованіший гість сидить в центрі столу, а господарі з боків.
 • Якщо Вас запрошено до ресторану, зазвичай особа, що запросила, оплачує рахунок, проте Вам вартозапропонувати зробити це самому..
 • Бразильцям чпсто подобається поїсти подовше, тому впевніться, що Ви не поспішаєте.

Табу та заборони

Хоча бразильці, як правило, толерантні люди, слід враховувати, що це католицька країна, і, ведучи розмову не варто виражати свої релігійні чи атеїстичні погляди – для них це табу.

БІЗНЕС-КУЛЬТУРА І ПРАКТИКА

 • Переживши кілька років економічної депресії, Бразилія швидко перетворюється на країну, в якій з'являються молоді натхненні люди, що прагнуть розвивати бізнес інвестиції та міцні комерційні відносини. Успішні ділові стосунки в Бразилії надто залежать від того, як добре сприймається комерційна культура країни.
 • Бразильці віддають перевагу особистим зустрічам перед письмовим спілкуванням, оскільки це дозволяє їм пізнати особу, з якою вони мають ділові стосунки.
 • Особа, з якою вони мають справу, більш важлива, ніж сама компанія.
 • Будьте ввічливі і відкрито не критикуйте особливо в присутності інших оскільки це їх образить.
 • Спілкування часто є неформальним і не існує суворих правил. Кожний учасник зустрічі може прийцняти участь у обговоренні.
 • Не засуджується, коли когось перебивають, проте тільки тоді, коли це стосується справи, а не з явним протиріччям або критикою.
 • Бразильці строго виступають за правильне оформлення юридичних документів.

Що одягти?

 • Ключ до правильного одягу у Бразилії – це знати компанію, з якою ви маєте справу. Деякі з них більш консервативні, ніж інші, але пам'ятайте, бразильці дуже пишаються своєю зовнішністю, а добре одягнених людей одразу ж почнуть поважати.
 • Консервативні компанії очікують, що чоловіки будуть носити костюм і краватку, тоді як жінкам потрібно одягати елегантний костюм, піджак та штани або сукню у діловому стилі. Бразильські жінки роблять великий акцент на зовнішньому вигляді перевага віддається стильним речам х родзинкою..
 • Деякі більш сучасні компанії є менш консервативними, де вітається стиль смарт кежуал, проте Вам не слід вдягати джинси та футболки. Чоловіки повинні носити брюки та сорочку з піджаком, а жінки можуть носити брюки з блузою.

Звертання

 • Формальним способом звернутися до чоловіка є Сеньор, а до жінок – Сеньора.
 • До одиноких та молодших жінок слід звертатися Сеньорита.

Візитівки

 • Візитними картками обмінюються під час ознайомлення з усіма на зустрічі.
 • Бажано, хоча і не обов'язково, щоб інша сторона вашої візитки була перекладена португальською мовою.
 • При зустрічі з партнером візитку слід подавати стороною, на які текст перекладений на португальську.

Зустрічі

 • Ділові зустрічі є обов'язковими, і часто вони можуть бути заплановані за короткий термін; однак найкраще провести їх за 2 до 3 тижнів наперед.
 • Підтверджуйте зустріч в письмовій формі. Часто вони скасовуються або змінюються в останню хвилину.
 • У Сан-Паулу та Бразиліа важливо приїхати на зустріч вчасно. У Ріо-де-Жанейро та інших містах можна запізнитися на кілька хвилин.
 • Не здавайтеся нетерплячими, якщо ви все одно чекаєте. Бразильці розглядають час як щось поза їхнім контролем, і потреба у ділових стосунках має пріоритет над дотриманням строгого графіка
 • Зустрічі, як правило, досить неформальні.
 • Будьте готові, що Вас будуть перебивати піж час виступу чи презентації.
 • Уникайте конфронтації. Не здавайтеся розчарованим Вашими бразильськими колегами.

Переговори

 • Будьте готові до питань про Вашу компанію, оскільки бразильцям більш комфортно вести справи з людьми та компаніями, яких вони знають.
 • Зачекайте, поки бразильські колеги піднімуть тему бізнесу. Ніколи не поспішайте прискорити знайомство.
 • Бразильці потребують часу під час переговорів.
 • Не підганяйте їх та не виявляйте нетерпіння.
 • Будьте готові присвятити багато часу, щоб розглянути всі деталі.
 • Часто люди, з якими ви ведете переговори, не матимуть повноважень щодо прийняття рішень.
 • Бажано найняти перекладача, якщо Ваша португальська не досконала.
 • Зверніться за допомогою до місцевих юристів та бухгалтерів для переговорів.

Управління

 • Підприємства, як правило, ієрархічні в Бразилії, а це означає, що прийняття рішень, як правило, - це відповідальність осіб, що займають найвищі посади.. Малі підприємства також, як правило, є патерналістськими, і, як наслідок, більш старші члени персоналу можуть взяти на себе наглядачів.
 • Визначення ролей є важливими в Бразилії, і підтримується, щоб особи були відібрані на посаду через їхній досвід. Тому не рекомендується консультуватися з людьми на нижчих посадах, оскільки це може підняти питання щодо того, чи має особа кваліфікацію.
 • Завжди будьте готові будувати позитивні відносини з тими, з ким ви працюєте. Відносини є важливими для бразильців.
 • Ділові практики можуть відрізнятися залежно від регіону. Підприємства, що базуються у великих містах, більш схильні до співпраці на міжнародній основі і, швидше за все, будуть менш патріархальні.

Менеджмент

Ефективне міжкультурне управління повинне зважати на ієрархічний бізнес, створений у Бразилії. Процес прийняття рішень часто призначений для найстарших людей. Врахування часу для побудови належних робочих відносин мають вирішальне значення для вашого успіху. Починати як аутсайдер часто буває важко, тому доцільно мати стороннє введення.
Ділові практики різняться залежно від регіону. У великих містах таких, як Бразиліа, Ріо-де-Жанейро та Сан-Паулу багато компаній звикли працювати на міжнародним рівні. В інших сферах ділова практика може бути менш міжнародною та патріархальною.

Роль менеджера

 • Працюючи в Бразилії, належний культурний менеджмент потребує усвідомлення особою важливості чіткої ролі кожної людини в організації. Люди вважають, що їх начальники обрані, оскільки вони мають більше досвіду, ніж ті, ким вони керують, і, отже, для них непотрібні та навіть неприйнятні консультування з особами нижчого рангу при прийнятті рішень.
 • У багатьох менших компаніях стиль управління є патерналістським, і начальник бере на себе батьківську роль. Їх метою є керівництво працівниками та допомога у досягненні мети. Бразильці, будучи уповноваженими та заохоченими до цього, можуть бути надзвичайно творчими та працювати в командах.

Відношення до змін

 • Бразильська міжкультурна толерантність і готовність до змін є очевидною, хоча Бразилія залишається країною обережною в плані ділових відносин. Зміни відбуваються, хоча й повільно, і вимагають значної кількості думок, планування та оцінки.
 • Важливо, щоб інновації мали послужний список чи історію з урахуванням переваг, якщо вони повинні бути прийняті та впроваджені.
 • Страх перед незахищеністю і потенційне збентеження, що може супроводжуватися невдачею, означає, що потрібна міжкультурна чутливість. Хоча, в умовах толерантного до різного роду ризиків суспільства, невдача сприймається як повчальний процес, який надає впевненість у майбутніх починаннях, невдача в Бразилії викликає довготривалу втрату довіри особистістю, та іншими.

Підхід до планування часу та пріоритети

 • Бразилія - це нестабільна за культурою часу країна, і, як і у випадку з багатьма такими культурами часу, вона дуже орієнтована на гідні взаємостосунки. Люди в Бразилії ніколи не засмутять інших, аби завершити все до дедлайну.
 • Незважаючи на те, що часові рамки та терміни повинні бути встановлені заздалегідь та повторюються дуже ретельно, слід розуміти, що вони будуть розглядатися як гнучкі та нестабільні.
 • Глобальна та міжкультурна експансія означає, що деякі менеджери можуть більше оцінити необхідність застосування графіків, і, як наслідок, більш узгоджені дедлайни, швидше за все, будуть виконані.

Прийняття рішень

Існує велика нерівність в плані заробітної плати, а отже, і у способі життя і прагнення її між різними класами у Бразилії. Влада тримається в руках небагатьох. Ця ієрархічна сутність відображається в ступені формальності, що спостерігається серед людей у діловому спілкуванні. Велику увагу приділяють особам влади. Функція роботи, сфера відповідальності та звітування про відносини чітко визначені та чітко дотримуються.

Начальник чи командний гравець?

Коли ви збираєтесь разом і обговорюєте нові ідеї, важливо оцінити ті, які висовуються належним чином, захищаючи репутацію тих, хто їх підіймає, при цьому нікого не соромлячи. Якщо хтось піддається впливу та приниженню, вони, ймовірно, не приймуть участь у переговорах знову, і це, вірогідно, зумовить появу багатьох ідей та участь усієї групи.
Міжкультурна чутливість має важливе значення, і варто пам'ятати, що хвалити слід усю групу, а не окремих людей.

Комунікативні стилі та стилі ведення переговорів

Очікуйте на запитання про вашу компанію, оскільки бразильцям більш комфортно вести справи з людьми та компаніями, яких вони добре знають. Ви повинні зачекати, поки ваші бразильські колеги піднімуть тему бізнесу. Часто люди, з якими ви ведете переговори, не матимуть повноважень щодо прийняття рішень. Щоб уникнути будь-яких перехресних культурних непорозумінь, доцільно найняти перекладача, якщо ваш португальський бізнес партнер не володіє мовою вільно. Запрошуйте місцевих юристів та бухгалтерів на переговори. Бразильці можуть звинуватити ваших у незаконній присутності. Бразильський діловий світ є ієрархічним. Рішення приймається найвищою особою.