Путівник по Афганістану
Ласкаво просимо Вас до нашого путівника по Афганістану. Це ознайомлення буде корисним для всіх, хто вивчає культуру, звичаї, манери, цінності та етикет Афганістану або хто бажає пізнати краще цей народ. Ви можете подорожувати до
Афганістану стосовно бізнесу, відвідувати або навіть самі приймати гостей або клієнтів з Афганістану в своїй країні.
Пам`ятайте, що це тільки базова інформація й це не означає, що Ви повинні судити всіх афганців, з якими можете зустрітися, за стереотипами!
Факти та Статистика
Місце розташування: країна знаходиться в Південній Азії, межує з Пакистаном на півночі і заході та на сході - з Ӏраном.
Столиця: Кабул.
Клімат: напівпосушливий; холодні зими та спекотне літо.
Населення: 31,822,848 (за даними за липень 2014р.).
Етнічні групи: пуштуни (афганці) 42 %, таджики 27 %, хазарейці 9 %, узбеки 9 %, аймаки 4 %, туркмени 3 %, балохи 2 %, інші народи 4 %.
Релігії: 80% сповідують Іслам сунітської течії, 19% шиїтської та 1% інші релігії.
Мова
Офіційні мови Афганістану – Пушту та Дарі (Афгано-перська / фарсі). Пашту ( також можна зустріти як Пушту) була проголошена національною мовою країни на початку правління Захір-шаха, однак, мову Дарі завжди використовували в урядових та бізнес угодах. Обидві мови належать до Індоєвропейської групи мов. Згідно підрахункам, приблизно 35% населення Афганістану розмовляють мовою Пашту, і приблизно 50% − мовою Дарі. Близько 11% населення розмовляють тюркськими мовами (узбецька та туркменська). Звичайно, є безліч інших мов, якими спілкуються в Афганістані (Белуджи, Пашай, Нуристани та ін.), також дуже поширена двомовність.
Культура та Суспільство Афганістану
Ӏслам
- Більшість афганців сповідують іслам, який регулює їх особисте, політичне, економічне та правове життя. Ӏслам вникає в усі сфери в Афганістані.
- Серед певних зобов’язань, мусульмани повинні молитися п’ять разів на день − на світанку, в полудень, вдень, на заході сонця та ввечері.
- П’ятниця для мусульман – це святий день. Більшість магазинів та офісів зачиняються. Також, урядові установи та підприємства можуть не працювати в четвер, роблячи таким чином вихідні дні – четвер та п’ятниця.
- Під час священного місяця Рамадана, всі мусульмани повинні дотримуватись посту від світанку до сутінків, і їм дозволено працювати тільки шість годин на день. Під час посту не дозволяється їсти, пити, курити або жувати гумку.
- Іноземці не зобов’язані дотримуватися посту; однак, їм забороняється їсти, пити, курити або жувати гумку в публічних місцях.
Етнічні групи та Племена
- Афганістан – це величезна країна, і тому має велику кількість людей зі змішаними етнічними групами та племенами.
- Пуштуни — мусульмани-суніти, які складають приблизно 42% населення країни і проживають в провінціях Нанграхар і Пахтія. Також, велике населення пуштунів проживає в сусідній країні Пакистан.
- Таджики становлять приблизно 27% усього населення Афганістану. За походженням вони іранці, які розмовляють персидською мовою як і населення на сході Ӏрана. Більшість з них – мусульмани-суніти. Більшість проживає в провінціях Кабул та Герат, хоча, деякі проживають у горах на північі від Гіндукуш та на кордоні з Ӏраном.
- Хазарейці складають близько 9% населення. Вони є нащадками монголів, які розмовляють перським діалектом, який містить багато турецьких слів. Також, вони – шиїтські мусульмани, що призвело до масштабного переслідування під час правління Талібана. Більшість проживає в регіоні Хазарат.
- Узбеки проживають в північній частині країни, і також складають лише 9% всього населення. Вони − мусульмани-суніти, які розмовляють на турецькому діалекті.
- Туркмени – невелика група людей, яка складає лише 3% всього населення.
- Белуджі – пастушачі кочівники, які розмовляють белуджійською мовою, що є підгрупою іранською групою мов. Вони складають 2% населення.
Сім`я
- Сім`я – одна з найважливіших частин афганської культури.
- Роль чоловіків та жінок в більшій мірі обумовлена традиційними канонами.
- Загалом, жінки відповідальні за домогосподарські справи, поки чоловіки приймають роль годувальника сім`ї. В містах жінки можуть працювати за професією.
- Зазвичай, сім`ї домовляються та влаштовують шлюб для своїх дітей. Такі фактори як плем`я, статус, оточення та багатство є головним в створенні будь-якого вибору.
- Традиційно, сім`ї живуть разом, але в різних кімнатах, що відомо під назвою кала. Коли син одружується, він і його дружина починають своє заміжнє життя в кімнаті під одним дахом.
- Оскільки в мусульманському світі сім`я є священною, вона дуже оберігається. Тому, знущатися з сім`ї не рекомендується.
Поняття честі та ганьби
- Слово Честь в афганістанській культурі визначається як репутація та багатство певної особистості, з яким його і асоціюють.
- Голова сім`ї, а саме чоловік несе відповідальність за збереження честі його сім`ї. Формування честі, в більшості, залежить від поведінки, навколишнього захисту жінок, стилю в одязі, соціального взаємодіяння, освіти та економічної діяльності.
- Якщо чиюсь честь було підставлено під загрозу або її загнобили, то вони будуть шукати спосіб помститися за себе, свою сім`ю або групу.
- Роль честі та ворожба між племенами призвела до відсутності гармонії, які трапилися нещодавно в історії країни – група, яка здійснювала насильницькі дії проти іншої групи, тому, жертви були змушені відповідати тим же, спричиняючи коло насильства.
Гостинність
- Гостинність – це невід'ємна частина афганської культури.
- Не має різниці, хто ти, якщо ви завітаєте в будь-який дім, вас пригощатимуть найкращим, що має сім`я.
- Це пов`язано з ціллю – отримати честь.
- Якщо вас запросили на чашечку чая, на якій ви обов`язково будете присутні, без сумніву вам запропонують закуски і ваша чашка буде постійно наповнюватися чаєм. Коли вам налили достатньо чаю, прикрийте чашку рукою та скажіть «бас», що означає «достатньо».
Етичні норми, звичаї та протокол
Зустріч та Вітання
- Зустрічаючи когось, рукостискання є найпоширенішою формою привітання. Також, ви можете помітити, що люди кладуть свою руку на серце і злегка кивають головою.
- Під час бесіди, треба завжди запитувати про такі речі як про здоров`я цієї людини, бізнес, сім`ю та ін.
- Чоловіки та жінки ніколи не тиснуть руку один одному як і не розмовляють безпосередньо один з одним.
- Зустріч поглядами між чоловіками та жінками слід оминати. Між чоловіками зоровий контакт прийнятний, але в тому випадку, якщо він не довгий, тому краще дивитися в очі своєму опоненту не довго.
Правила для чоловіків та для жінок
- Правила для чоловіків та для жінок можливе лише за межами сім'ї.
- В професійних ситуаціях, в таких як на підприємстві або в університетах, чоловіки та жінки можуть співпрацювати, але в будь-якому випадку вони підтримують пошану до один одного.
- Жінки з інших країн повинні вивчити правила як треба поводитися та слідувати ними.
- Якщо чоловік звертається та розмовляє з вами в світській розмові, то він просто вас зневажає. Якщо хтось заговорить з вами на вулиці, то це так само неприйнятно. Ви повинні уникати дивитися чоловікам в очі і тримати погляд нижче коли ви прогулюєтесь по вулиці, це потрібно для того, щоб підтримати вашу репутацію правильної жінки.
- Жінки завжди повинні одягатися відповідно, щоб уникнути небажаної ситуації. Завжди носіть просторі штани під ваші спідниці та переконайтеся, що ваші ноги повністю прикриті. Також, настійно рекомендується носити хіджаб в публічних місцях.
- З іншої сторони, чоловіки з інших країн повинні зазначити, що недоречно бути ініціатором в світській розмові з жінкою, також, не слід запитувати у чоловіка про його дружину або про її родичів.
- Чоловіки та жінки ніколи не повинні залишатися на одинці разом в одній кімнаті. Якщо така ситуація трапилася, ви повинні бути впевнені, що двері відкриті.
- При будь-яких обставинах, чоловіки та жінки ніколи не повинні торкатися один одного.
Подарунковий етикет
- Перше правило подарункового етикету – ніколи не даруйте алкоголь. Однак, якщо ви особисто знаєте, що одержувач п`є алкогольні напої, то ви можете подарувати, але це треба зробити потайки, щоб уникнути сорому.
- Коли ви вперше до когось йдете в гості на чашечку чая, то доречним буде принести невеличкий подарунок.
- Якщо вас запросили на ланч або на вечерю, принесіть фрукти, солодощі або тістечка. Будьте впевнені, що подарункова коробка гарно виглядає.
- Даруючи подарунок, слідкуйте за тим, як ви даруєте його. Не даруйте відразу подарунок, краще знайдіть підходяще місце біля дверей або покладіть на тому місці де ви сидите.
- Не існує ніякого протоколу коли наступає час відкриття подарунків. Але подарунок в зеленій обгортці вважається підходящою на весіллях.
Правила етикету під час їжі
- Ӏснує багато розбіжностей в етикеті, тому кухня в Афганістані надає нові враження стосовно їжі. Якщо ви приходите в гості, завжди залишайте своє взуття біля дверей.
- Якщо ви їсте у когось вдома, то ви будите сидіти на полу на подушках.
- Їжа подається на пластмасовій або вініловій скатертині, яка розстелена на підлозі.
- Перед тим як сісти, Ви повинні зачекати поки вам вкажуть ваше місце.
- Якщо ви можете, то схрестіть ноги. В іншому випадку, прийміть для себе зручну позу, щоб сісти. Не слід сидіти з витягнутими ногами, адже вони можуть заважати іншим людям.
- Зазвичай їжа подається на одній тарілці, тому всі гості їдять та діляться стравою.
- Не їжте лівою рукою.
- Завжди використовуйте праву руку коли щось отримуєте або передаєте.
- Зазвичай, їжу скручують кінцівками пальців в
- грудочку , а потім їдять.
- Краще залишайте невелику кількість їжі на тарілці, в іншому випадку, вам знову насиплють порцію їжі.
Діловий етикет, правила та протокол
Візитівки
- Візитні картки не так широко використовуються в Афганістані. Тому, їх використання означає важливість та престиж людини.
- Якщо вам дають візитну картку, візьміть її ввічливо та продивіться уважно, щоб людина, яка дала візитку побачила, що ви їй можете довіряти. Прокоментуйте будь-які умови або характеристики, які може мати власник візитки.
- Намагайтесь не класти візитку в кишеню, краще тримайте її при собі так, щоб візитка потрапляла в поле зору власнику, тим самим показуючи повагу до нього.
- Насправді, не існує жодних протоколів під час обміну візитними картками, за винятком того, що ви повинні використовувати праву руку.
- Можливо, гарною ідеєю буде перекласти вашу візитку на мову Дарі або Пашту. Переконайтесь, що ви не переклали адресу.
Що ж треба носити?
- Чоловіки повинні носити стримані костюми та взуття.
- Якщо ви працюєте в країні не по комерційній справі, то краще носити традиційний афганський наряд ( довга сорочка та брюки).
- Жінки повинні завжди носити скромний та стриманий одяг. Загальне правило полягає в тому, щоб показати як найменше тіла.
- Якщо жінки працюють на підприємстві або займаються бізнесом, то вони повинні носити ділову спідницю вільного покрою до коліна або ділові брюки вільного покрою. Також, бажано носити хіджаб.
Ділові зустрічі
- В Афганістані бізнес справи ведуться дуже особисто. Якщо ви ще не приділили трішки часу для того, щоб познайомитися з вашим партнером, тоді ви повинні використати вашу першу зустріч для створення довірчих відносин.
- Як тільки ви досягнули довіри, можете приступати до повсякденних справ по бізнесу.
- Не дивуйтесь та не ображайтесь якщо під час зустрічі люди заходять або виходять з кімнати, або беруть слухавку.
- Якщо зустріч включає в себе групу людей, то вона буде мати на чолі лідера, який визначить порядок денний, зміст та темп діяльності.
- Зазвичай зустрічі проводяться для обміну інформацією та рішень, які вже колись обговорювались, аніж як якийсь форум для обговорень або брейнштормінг (мозговий штурм).
- Розклад зустрічей не дуже сплановані. Почніть з визначення часу проведення, ціль обговорення та ін., все це повинно проходити поза конфліктних ситуацій. Будьте готові до багатьох питань під час обговорення.
- В Афганістані манера спілкування скоріше непряма. Тому, іноді необхідно щось прочитати між рядками, щоб знайти відповідь, аніж очікувати на точне підтвердження. Наприклад, якщо когось запитують чи вони можуть завершити роботу вчасно, ви рідше почуєте «ні» чим «так». Тому, важливо грамотно поставити питання.
- Шана та сором повинні завжди враховуватися. Завжди виражайтесь таким чином, щоб ви когось напряму не образили або звинуватили. Ніколи не звинувачуйте і не дивіться вниз коли з кимось розмовляєте.
Переговори
- Переговори можуть бути підступними, розчаровувати, але частіше з ними приємно мати справу , якщо знайти правильний підхід.
- Завжди будьте впевнені, що ви ведете переговори з високостоящими людьми, оскільки вони приймають рішення. Якщо ви ведете переговори з співробітниками нижчої ланки, то вони, можливо, просто для того, щоб детально ознайомитися зі справою. Як правило афганці ведуть переговори з концепцією при яких одна сторона виграє, а інша сторона програє. Ціль завжди полягає в тому, щоб отримати найкраще для себе за будь-яку ціну.
- Це означає, що завжди буде як сильна так і слабка сторона. Однак, це може слугувати для вас перевагою, якщо ви знаєте як правильно домогтися свого. Завжди починайте свої переговори в динамічному русі, але працюйте дуже повільно, завжди пояснюйте чому ви падаєте в ціні, але в той же час пояснюйте шкоду, яку можете отримати.
- Завжди звертайте увагу на їх справедливість і використовуйте її, щоб побудувати міцні стосунки.
- Якщо не можна владнати питання грошима, тоді намагайтесь винести уявлення, що справа з вами принесе престиж, честь і повагу.