Як стати професійним перекладачем - поради молодим
Професія усного чи письмового перекладача може бути виснажливою, але прибутковою. Вона може включати подорожі чи її можна виконувати з комфортом вдома. Вона допомагає розвивати впевненість; вона може надати доступ до нових культур; і вона може розширити світогляд, як ніщо інше. Але не важливо, в яку дво- чи багатомовну роботу ви залучені, можете бути впевнені, що це унікальна професія, яка будує мости між мовами, культурами, людьми та ідеологіями. Тож неможливо недооцінити важливість цієї професії, в якій би формі вона не виражался.
Початок професії усного чи письмового перекладача
У світі усного чи письмового перекладу залучені декілька різних етапів, що вимагають різних навичок: навчання, формальна сертифікація (в залежності від країни), досвід, гнучкість, швидкість, трудолюбство, тощо. Однак якщо ви захоплюєтесь цією кар’єрою, необхідно дотримуватися певних кроків. Звичайно, самий процес може залежати від сфери спеціалізації, в якій ви хочете працювати, але цей загальний підхід має працювати у будь-якому типу усного чи письмового перекладу.
Отримання повноважень
Це перший крок на шляху до успішної кар’єри перекладача. Що це означає, однак, залежить від частини світу, в якій ви хочете жити чи працювати. В той час як у Великобританії ця професія переважно нерегульована (в тому сенсі, що нема юридичної вимоги зареєструватися як окремий орган), в інших країнах справи дещо відрізняються: наприклад, у Румунії перекладачі мають бути акредитовані Міністерством юстиції, якщо вони хочуть мати змогу перекладати юридичні документи, сертифікати, тощо.
Переклад – чи то технічний, чи ні – вимагає дотримання певних правил та регулювань. Оскільки не кожен займається цією професією через академічний шлях, є свої переваги у тому, щоб бути членом професійної асоціації (ATA, ITI, CIOL, IAPTI). Це показує потенційним клієнтам, що ви є прихильником своєї професії, а ці органи часто організовуються курси постійного професійного розвитку та заходи, що дадуть тверду основу для розвитку кар’єри.
Отримання досвіду
Найчастіше це найважча частина для тих, хто залучається до кар’ри пізніше, оскільки цей крок вимагає старту з самого початку. Однак, це єдиний шлях почати правильно. З набуттям досвіду ви також здобудете розуміння основних культурних нюансів, які є частиною та складовою будь-якої дво-чи багатомовної роботи. Хорошим шляхом є отримати цей досвід є курси CPD, волонтерська робота чи праця в команді з досвідченим перекладачем (під його керівництвом). Як я раніше згадував, хорошим початковим пунктом є приєднатися до місцевої гілки відомого професійного об’єднання. Ці спільноти можуть надати саме те, що потрібно, на шляху до твердого реального досвіду. Окрім того, вони можуть надати цінні контакти, які слугуватимуть у майбутній кар’єрі таким чином, яким ви і не могли уявити.
Вибір сфери спеціалізації
У сфері усного та письмового перекладу існує безліч галузей та спеціалізацій, серед яких можна обрати:
- технічний
- фільми
- літературний
- юридичний
- медичний
- академічний і т.д.
Кожна з цих спеціальностей має власний набір систем на норм, яких вам слід дотримуватися. Оберіть 1 або більше, в якій вам буде зручно, оскільки це визначить, наскільки швидко ви досягнете вершини. Вибір залежить від різних факторів: ваші особисті інтереси, хобі, досвід та інше.
Долучайтесь до мережі
Тоді, як ви досягнули успіху в сфері знань , саме час допомогти людям. Ці рушійні сили можуть зробити вас успішним за умови, що ви знаєте і робите свідомі зусилля, щоб стати відомим. Мати візитку при цьому є дуже важливим - це надає вам професіональної поведінки і можливість увійти з вами в контакт, якщо знадобляться ваші послуги.
Практика, практика і ще раз практика
Це, напевно, найважливіша порада для успішної кар’єри. Будьте в курсі всіх останніх подій у своїй сфері і продовжуйте практикуватися, наче в останнє. Адже гарантовано - чим більше ви працюватимете, тим більш досвіду отримаєте. Ніщо інше вам не допоможе бути на вершині успіху, як практика.
Отже, якщо ви хочете бути професійним перекладачем, ви маєте виконати ці поради, аби налаштувати себе на успіх. Чим швидше ви це зробите, тим швидше матимете результати. І перш ніж ви це зрозумієте, ви насолоджуватиметесь кар’єрою, про що більшість лише мріють.