Десять способів дізнатися нові слова при вивченні іноземної мови
Коли ми вивчаємо мову, ми докладаємо всіх зусиль, щоб розширити свій словниковий запас. Ви, продираючись крізь нові слова кожен день, робите довгі списки слів і навчальні картки. Однак, коли справа доходить до розмови, нові слова, здається, випадають з голови, тому ви вдаєтеся до своїх старих друзів – слів, які ви вже знаєте і використовували багато разів, знову і знову.
Запам'ятовування і використання нових слів у мові часто є проблемою для тих, хто вивчає мову. Ось десять стратегій, щоб допомогти вам закарбувати слова у вашій свідомості і використовувати їх у розмові.
1. Ніяких випадкових слів
Ми пам'ятаємо, що є важливим для нас. Складання списків і картотеки з випадковими словами зазвичай не є ефективним способом запам'ятати і використовувати ці слова пізніше. Спискам слів і картки для перегляду лексики ви вже навчилися, але, щоб утримувати нове слово в своєму розумі, спробуйте пов'язувати його з чимось значущим для вас. У вас буде більше шансів запам'ятати нові слова, якщо воно використовуються в контексті, які ви знаходите цікавими і захоплюючими. Наприклад, якщо ви футбольний вболівальник, є більше шансів, що ви будете пам'ятати слово «нестримний» в одному реченні, наприклад, «Мессі нестримний», а не просто як окреме слово або загальний термін, наприклад, «деякі люди нестримні».
Порада: на сайті Британської Ради LearnEnglish є тонни інтерактивних роликів, ігор і підказок й для цього зовсім не треба жити у мегаполісах типу Києва. Неважливо, яка тема вас цікавить, ви завжди знайдете там щось. Є також дошки обговорень в рамках заходу, так що ви можете поділитися своїми ідеями з іншими учнями.
2.Вчіться шматками і сценаріями
Ми зберігаємо слова краще, коли ми дізнаємося їх з невеликих «шматків» (тобто, невеликих фраз, які поєднують у собі кілька слів) і «сценаріїв» (тобто типових діалогів). Наприклад, замість запам'ятовування фразового дієслова «придумати», запам'ятовуйте його як частину фрази, щоб придумати ідею. Таким чином, ви переконаєтеся, що ви знаєте, як насправді використовувати це дієслово у принаймні одному реченні. Аналогічним чином, замість запам'ятовування 33 способів сказати «привіт», дізнайтеся його в діалозі, наприклад: «Привіт, як ти? – Я в порядку, спасибі».
Порада: якщо ви навчаєтесь з відео, ТВ і фільмами, спробуйте FluentU. Є інтерактивні субтитри, тож якщо ви натиснете на будь-яке слово, ви побачите зображення, визначення і корисні приклади. Ви також можете знайти і інші цікаві ресурси зі слів в контексті. Наприклад, колекції «SpeakSmart» на Instagram мають різні сцени з популярного телесеріалу, наводячи приклади конкретних слів і фраз у використанні. Якщо ви любите читати, спробуйте прочитати короткі тексти, наприклад, коміксів. Є багато коміксів, доступних в інтернеті, в тому числі і для тих, хто вивчає мову, такі як Grammarman, які можна слухати під час читання.
3. Використовуйте свій внутрішній голос
Навчання ‒ це, насамперед, внутрішній процес. Щоб вивчити слово, потрібно проникнути у світ вашого внутрішнього голосу. Спробуйте наступне: слухайте слово/фразу один раз, тепер послухайте її в голові, потім скажіть їх у вашій голові, тоді скажіть вголос. Запишіть собі свою вимову і слухайте записи. Чи це звучить так, як ви чули вашим внутрішнім вухом?
Порада: На Forvo ви можете слухати носіїв і не-носіїв мови з різних частин світу, вимову різних слів і фраз. Просто введіть слово, виберіть гучномовець і практикуйтесь.
4. Уявіть, як слово або фраза виглядає
Малюнок, що це слово означає, або на папері, або у вашій уяві, допоможе вам пригадати сенс слова всякий раз, коли ви чуєте його. Цей метод добре працює з ідіомами, такими як «тримати рот на замку» (розмовна), маючи на увазі «не говорити про щось».
Порада: в доповнення до образу слова, подивіться словесні асоціації у візуальному словнику і тезаурусі Visuwords.
5. Створення мнемоніки
Спробуйте створити забавну фразу або історію, яка зміцнить зв'язок між словом і його значенням (так звана мнемоніка). Я знаходжу цей метод особливо ефективним, коли мені потрібно згадати слова, які важко вимовити.
Ось кілька мнемонік, створених моїми учнями:
«кар'єр» – машини та пиво
«острів» –земля
'втратити' – «ой-ой, я втратила «про»
Порада: є багато мнемотехнік, доступних онлайн, таких як «меми», створенікористувачами в Memrise, але ви будете мати більше шансів пам'ятати слова, якщо ви винайдете свій власний.
6. Використання інтервального повторення
Повторення фіксує нові слова у вашій пам'яті. Проте, повторення їх сотні разів протягом одного дня не будуть настільки ефективними, як повторення їх кілька разів протягом декількох днів або тижнів (тобто інтервал повторення).
Використовуйте відразу нове слово. Потім спробуйте згадати його через годину. Найближчим часом перегляньте його перед сном. Знову використайте його через один день. Нарешті, перегляньте його через пару днів після цього.
Порада: в доповнення до платформ інтервалів повторення і онлайн-програмного забезпечення (наприклад, Anki, де ви можете попрактикуватися з повними реченнями), ви можете запланувати перегляд за своїм розсудом. Зробіть картки з вашими словами (використовйте його в реченні на одній стороні та визначення/переклад/зображення на іншій), а потім складіть розклад для їх перегляду. Перегорніть картки і сортуйте їх на три категорії: «зелені» – слова , які потрібно переглядати рідше в майбутньому, «жовтий» – слова, які потрібно повторювати час від часу, і «червоні» – слова для частих повторень.
7. Поглиньте глибше в етимологію
Перш ніж ви подивитесь це слово у словнику, спробуйте вгадати, що воно означає. Подивіться на його корінь, суфікси і префікси. Якщо ви знаєте декілька мов, ви почнете дізнаватися нові слова, що мають корені. Дослідження походження нових слів може допомогти вам запам’ятати нові слова легше.
Наприклад, чи знаєте ви, що слово «tea» («чай») походить від китайського «t'e'» (діалект Сямень), що відповідає мандаринському «ch'a»? Англійське слово «tea» (як і французькою, іспанською або німецькою мовами) походить з форми Сямень (через голландську ост-індську компанію, яка ввела листя в Європу). Між тим, російський «чай» (так само, як в сербській, перській, грецькій, арабській і турецькій) прийшов по суші з форми мандарин. Тепер, коли ви чуєте «tea» або «чай», ви побачите прекрасну чашку паруючого чаю і знаєте, як він потрапив у країну.
Порада: якщо ви шукаєте походження ідіоми або окремих слів, онлайн-словник етимології може бути вельми корисним.
8. Випробуйте себе в словесній грі
Сприйняття завдання стимулює мозок. Ігри, які допоможуть вам відкрити для себе нові смисли і нові слова, являють собою цікавий спосіб розширити свій словниковий запас.
Порада: Ви можете знайти тонни вікторин та ігор на Quizlet.com
9. Запишіть слово
Записування нового слова (або, в ідеалі, речення, використовуючи нове слово) допомагає зафіксувати його значення і правопис у вашій пам'яті. Складіть речення про вас або когось, кого ви знаєте.
Порада: замість того, щоб тримати ці речення для себе, ви можете використовувати їх в написанні ігор, таких як складання історії («Folding Story»). Це онлайн-версія популярної гри запису, де кожен гравець пише одну сходинку розповіді і передає її іншому гравцеві, щоб додати до цього. В онлайн-версії кожен гравець отримує всього три хвилини, щоб записати рядок, і набирає очки за кількістю лайків, які вони отримують за свої рядки.
10. Говоріть в реальності
Це не просто ‒ активно згадати нове слово або фразу в даний момент, навіть якщо ви з усіх сил намагалися їх запам'ятати. Щоб це змінити, запишіть своє говоріння протягом двох-чотирьох хвилин без зупинки. Ви могли б описати світ навколо вас або висловити свою думку по конкретній темі. Потім послухайте записи своєї промови і зверніть увагу, які слова ви використовували. Чи використовували ви які-небудь з нових слів, які ви хотіли б активувати? Чи використовували ви якісь знайомі слова, які можуть бути замінені новими словами? Потім зробіть новий запис. Чи стало краще?
Порада: Приєднайтесь до інтернет-спільнот тих, хто вивчає мову, таких як The Polyglot Club, де ви можете задати питання та практикуватися з носіями мови з усього світу.
Ось мої кращі десять порад, але ви можете виявити, що інші методи працюють краще для вас. Спробуйте поекспериментувати з цими порадами, щоб побачити, що працює для вас. Залишайтеся позитивними і насолоджуйтесь навчанням.